Rayouf Alhumedhi, 15-ročná dievčina zo Saudskej Arábie, aplaudovala tento dôležitý pokrok. Ale cítila, že by to nemalo skončiť len pri tom, že developeri zakomponujú do klávesnice ženske postavy vykonávajúce mužské práce. Rayouf chcela, aby sa v emoji klávesnici objavili aj moslimské ženy nosiace hidžáb či šatku.
Rayouf sa rozhodla vypracovať návrh, ako by mali hidžáb emotikony vyzerať. A návrh predložila výboru Unicode Consortium, neziskovej organizácii, ktorá vyvíja a podporuje štandardky internacionalizácie softvéru. Alexis Ohanian, spoluzakladateľ sociálnej siete facebook, je jeden zo spoluautorov návrhu.
„Pridanie hidžáb emotikonov bude ďalší krok vpred v tolerancii a rôznorodosti,“ napísala Rayouf (samozrejme, lebo arabský svet nás Európanov toleruje). „Tieto emotikony sú výrazné a majú duchovný význam pre milióny žien po celom svete. Veľké uznanie budú mať u moslimskej komunity.“
Rayouf momentálne žije v Berlíne. A hovorí, že emoji bude slúžiť aj ženám ďalších vier, ako je ortodoxný judaizmus. Ženy vyznávajúce túto vieru tiež nosia šatku demonštrujúcu zbožnosť.
Univerzálna emoji klávesnica podobnú ponuku nemá, aj keď sa v nej nájde jedna mužská postava s turbanom na hlave. Ale ako sa návrh dostane do oficiálnych emoji klávesníc, musí byť schválený členmi výboru Unicode Emoji. Schvaľovací proces trvá zvyčajne rok a pol, čo dúfame, že nezvolia!