Dvadsaťjedenročná Britka Jamina Harrisonová na svoje veslicu preplávala za necelých 71 dní Atlantik a stala sa najmladšou ženou v histórii, ktoré sa niečo také podarilo. Cestu zdolala aj napriek rade ťažkostí. Živila sa len sušienkami a čokoládou. Svojim úspechom prispela aj na charitu.70 dní, 3 hodiny a 48 minút.
Tak dlho trvala, ako uvádza britský server The Guardian, novej „námornej“ hrdinke Jasmine Harrisonovej cesta cez Atlantik, ktorú podnikla na svoje veslice s názvom Argo. Dvadsaťjedenročná učiteľka a barmanka pochádzajúce z Thirsk v North Yorkshire vo Veľkej Británii sa na svoju plavbu vydala v decembri a ako štartovacie miesto vybrala La Gomeru, najmenší ostrov Kanárskych ostrovov.
Po poriadnej porcii takmer päťtisíc kilometrov (presne 4 828 km) na vode mohla vo februári konečne vyzerať pevninu. Pomyselný cieľ preťali na karibskom ostrove Antiqua, kde sa dočkala spusty ovácii cez facebook, ktorý záver jej plavby prenášal.
Vďaka svojmu veku sa po zdolaní náročnej cesty stala najmladšou ženou, ktorá takú plavbu na veslicu úspešne podnikla úplne sama. Prvenstvo dovtedy držala Američanka Katize Spotz. Tá si podobnú trasu prešla v roku 2010 vo veku dvadsaťdva rokov.
Prevrhnutia loď aj zranený lakeť
Jasmina to napriek tomu zvládla. Po dojazde Harrisonová priznala, že cesta nebola vôbec jednoduchá a bude na ňu mať ako dobré, tak zlé spomienky. Počas plavby ju prekvapilo napríklad zlé počasie, pri náraze do vysokej vlny sa jej dokonca prevrhla loď. Ona sama si navyše zranila lakeť. Aj takéto trable ale ustála a teraz sa môže radovať z toho, že si splnila veľký sen.
„Som rada, že som na chvíľu utiekla z normálneho života. Nie je nič také ako toto. Utečiete doslova od všetkého – od zlých správ aj sociálnych médií. Robila som to, čo som chcela,“ citoval jej slová The Guardian.
Poväčšine sa ale snažila dodržiavať pravidelnosť – dve hodiny spať a dve veslovať. Prezradila tiež, čo ďalšieho na ceste zažila. Videla veľa veľrýb, delfínov a iných morských živočíchov. Podľa jej slov ju jedna ryba dokonca niekoľko dní sprevádzala a plávala s loďou.
„Bola som v ich prostredí. A preto sa človek musí správať pekne. Milujem zvieratá, bolo to úžasné,“ priznala. Vodný svet bol de facto to jediné, s čím mala kontakt. Zároveň ale využívala satelitný telefón, pomocou ktorého udržiavala kontakt s rodinou a blízkymi.
Keniči Horie preplával sám Pacifik, potom ho zatkli, že nemá pas ani peniaze
Na čo sa po konci plavby najviac tešila? Prekvapivo na jedlo. V priebehu cesty totiž jedla len sušienky a čokoládu. „Zjedla som asi 40 kg čokolády,“ prezradila so smiechom.
A radovať sa mohla aj z faktu, že vďaka svojej ceste získala 10 tisíc libier na charitu. Tie plánuje venovať nadácii Blue Marine Foundation, ktorá sa zameriava napríklad na nadmerný rybolov alebo na pomoc ľuďom postihnutým prírodnými katastrofami. Plavba pre ňu ale mala aj ďalší rozmer.
Sám prepádloval Atlantik. Nezničili ho ani žraloky, ani osamelosť
„Chcem inšpirovať mladých ľudí, aby urobili niečo, čo zmení svet. Alebo aby aspoň vystúpili zo svojej komfortnej zóny,“ priala si. Sama môže poslúžiť ako ten najlepší príklad. Kedysi si povedala, že chce plavbu uskutočniť, a to tiež urobila.
Neuveriteľný príbeh vyčerpanej fenky! Zachránili ju uprostred mora 220 kilometrov od pevniny!