30 miliónov ľudí sledovalo, ako sa otváral tajný Al Caponeho trezor, nebolo v nom nič.

3059

Capone doslova rástol pre kriminál a jeho život bol odmalička spojený s násilím a zločinom. V 14 rokoch udrel učiteľku v škole päsťou do tváre a bol vyhodený.

To bolo naposledy, čo ho niekto v škole videl. Ďalej už sa len potuloval po uliciach a v New Yorku sa stal členom pouličných gangov. Prezývali ho Jazva, pretože mal na tvári jazvu od bitky s Frankom Gallucio.

V dvadsiatich sa Capone presunul do Chicaga. Išiel tam za svojím mentorom a priateľom Johnnym Torrie. Spoločne s ním založil zločineckú organizáciu s názvom Chicago Outfit. Capone a Torrie kontrolovali prostitúciu a herne v meste, a to až do prohibície. Vtedy k tomu pribrali pašovanie nelegálneho alkoholu.

V roku 1925 už bol Capone neotrasiteľnou hlavou zločinu v Chicagu. Torrie opustil Spojené štáty a Capone mal celú organizáciu len pre seba. Prenikol do vyšších poschodí spoločnosti, žil v luxuse, obklopoval sa so známymi ľuďmi, politiky, hercami i spevákmi a samozrejme množstvom krásnych dievčat. Bola to zlatá doba jeho zločineckej kariéry.

Zamestnával v tom čase 600 gangstrov po celom meste. Takejto sile nemohol žiadny iný mafián konkurovať. Chicago patrilo úplne Caponemu a problém dostať sa mu na kobylku mala aj polícia. Ročne zarábal vyše 100 miliónov dolárov, čo boli vtedy obrovské peniaze a dnes by to bolo dosť cez miliardu. Vďaka obrovským ziskom mohol udržiavať celú svoju armádu gangstrov, ale aj úplatných politikov, sudcov a policajtov v chode.

Bol zatknutý až 5. júna roku 1931 za daňové úniky. Polícia nemala šancu dostať ho za vraždy a ďalšie zločiny, pretože Capone bol mazaný a samozrejme nič z toho nevykonával sám, na všetko mal svojich ľudí. A nájsť spojenie medzi ním a vraždami sa nikdy nepodarilo. Ale dane platiť musel a aj tomu sa samozrejme snažil vyhnúť. Takže ho nakoniec dostali za daňové úniky.

Na súde vyfasoval Capone 11 rokov, čo bolo málo vzhľadom k tomu, že jeho zločiny mu reálne mohli vyniesť aj elektrické kreslo. Ale z tých obvinený nikdy nebol. V roku 1932 bol umiestnený do väzenia v Atlante. Bol mu navyše diagnostikovaný syfilis. Neskôr bol prevezený do neslávne známej väznice Alcatraz, zvanej Skala.

Súrodenci naopak: Al Caponeho brat bol policajt a Göringov bol antinacista

Tam strávil ďalšie roky, ale väčšinou vo väzenskej nemocnici, pretože jeho zdravotné problémy sa zhoršovali. Pribudli aj mentálne problémy spôsobené dlhodobým užívaním kokaínu, ktorého pochopiteľne vo väzení mal nedostatok. Bol prepustený v roku 1939, strávil zvyšok života v rôznych liečebniach a zomrel v Miami 25. januára 1947.

Lenže zostalo záhadou, kde sú všetky tie Caponeho milióny. Bol extrémne bohatý, na súde nič neprezradil a nikto netušil, kde má všetky svoje peniaze. Nevedela to ani jeho žena. Jeho žena tvrdila, že to Capone, ktorý už mal vážne psychické problémy, jednoducho zabudol. Ľudia hľadali neúspešne jeho poklad už v časoch, keď bol zavretý vo väzení.

Stavebná spoločnosť Sunbow sa pustila do rekonštrukcie chicagského hotela Lexington, kde Capone žil v časoch svojej najväčšej slávy a kde mal svoj hlavný stan. Pri prieskume základov narazili stavbári na sériu podozrivých podzemných chodieb. Viedli do neďalekých barov a verejných domov a celkom zjavne to bola Caponeho úniková cesta, ak by si pre neho do hotela prišla polícia.

V podzemí bola objavená tiež strelnica a tiež zabezpečený podzemný trezor. Veľmi rýchlo sa začali šíriť domnienky, že v trezore sú všetky Caponeho milióny. Bol dokonca zaistený špeciálne živý televízny prenos pre okamihy, kedy mal byť trezor otvorený. Show vtedy sledovalo 30 miliónov divákov. Lenže ako sa ukázalo, vnútri bolo len niekoľko prázdnych fliaš, inak nič. Aj cez tento neslávny koniec to bolo najsledovanejšie vysielanie. Avšak kde sú ukryté Caponeho milióny, to sa stále nevie ani dnes.