Trošku smiešny romantik zo slabosťou pre veľké autá a americké klobúky. Maurice Mo Robinson riadil tirák s nákladom 39 mŕtvych migrantov. Je to chlapec z obyčajnej írskej rodiny a kamaráti prisahajú, že je nevinný. Lenže polícia zatiaľ v rukách nič iné nemá.
Polícia vykonala domovú prehliadku, ale zatiaľ neoznámila ani to, ako ľudia v chladiarenskom kontajneri zomreli. Podľa britských médií obeťami boli čínski občania.
Rád nosí kovbojský klobúk a na svojich fotografiách na Instagrame sa štylizuje do úlohy amerického truckera. V skutočnosti Maurice „Mo“ Robinson žije v Severnom Írsku a kamaráti ho považujú skôr za komickú postavičku – hovoria mu Woody podľa hrdinu z animáku Toy Story.
Nikto z jeho známych nechce veriť tomu, že by úmyselne prevážal a dokonca zabil 39 ľudí v chladiarenskom kontajneri. Napriek tomu to bol práve on, kto skončil vo väzení s podozrením z vraždy. „Je to môj kamarát, veľmi dobrý kamarát a na sto percent je nevinný,“ povedal pre denník Mirror jeden z Robinsonových priateľov.
Nič nenasvedčuje tomu, že by Robinson o hroznom náklade vedel. Skôr to vyzerá, že jednoducho plní zákazku ako každú inú. Mal vyzdvihnúť chladiarenský kontajner, ktorý dorazil do prístavu Purfleet v Essexe a pochádzal z belgických Zeebruge.
Nič nenasväčšuje pre to, že by bol Robinson do niečoho „namočený“. Pochádza z obyčajnej írskej rodiny, otec je trénerom amatérskeho futbalového mužstva. „Mo“ študoval strednú školu a ako vodič trucku sa živil už od svojich dvadsiatich rokov. Navyše teraz so svojou priateľkou, ktorá sa živí ako kaderníčka, vraj čaká dvojičky.
Policajti prehľadali v noci na štvrtok dve nehnuteľnosti v Severnom Írsku. Práve tam Robinson žije, jeho dom stojí v meste Portadown. Ale v kauze je stále viac otázok než odpovedí. Vyšetrovatelia ešte len mapujú cestu kontajnera. „Domnievame sa, že náves cestoval zo Zeebruge do Purfleet. Ťahač pochádza zo Severného Írska,“ uviedol policajný hovorca.
A jasné nie je ani ako 39 obetí zahynulo. Podľa britských médií je možné, že zamrzli, pretože sa ich telá našla v chladiarenskom kontajneri. Podobný prípad, ale s milosrdnejšími koncom sa v Británii stal už v roku 2016. Vtedy sa 15 utečencom vo francúzskom prístave Calais tiež podarilo dostať do mraziarenského kontajnera. Našťastie ich Briti odhalili skôr, ako zamrzli.