Kokaínový kráľ Pablo Escobar je vzrušujúcou ale aj temnou postavou nielen kolumbijských, ale aj svetových dejín. Jeho drogové impérium neznieslo porovnaní s ničím, čo doposiaľ organizovaný zločin dokázal vytvoriť. Prečítajte si päť faktov o Escobarovej ríši, ktoré vás prekvapia.
Potkany mu zjedli miliardy dolárov ročne
Escobar zarábal rozprávkové imanie, ktoré však nemohol ukladať na žiadne účty, a tak ich jednoducho mal v hotovosti na najrôznejších miestach. Ročne priemerne nahromadil zhruba 20 miliárd dolárov, a ako povedal jeden z jeho bratov Roberto Escobar: „Ročne sme museli odpísať zhruba 10 percent našich bankoviek, pretože ich jednoducho zožrali potkany alebo sa rozmočili vlhkosťou. Veľa peňazí sa tiež jednoducho stratilo.“
Escóbarov raj dnes obývajú bezdomovci a hipíci.
Escobarova hacienda Napoles bola čosi ako raj. Na 5000 akroch pôdy sa rozkladali bazény, zoologická záhrada so žirafami, hrochmi a slonmi, futbalové a tenisové ihriská a tiež obrie skladisko drog. Divoké drogovej večierky, ktoré sa na tomto mieste pravidelne konali, tiež vstúpili do legiend. Lenže dnes je celý areál schátraný a vykradnutý. Ľudia sa tam celé roky sťahovali v snahe nájsť aspoň niečo z Escobarovho bohatstva. Stálymi obyvateľmi komplexu sú dnes ale len utečenci bez domova a hipíci.
Escobara podozrievali z útoku na World Trade Center z roku 1993
Pri bombovom útoku zomrelo v roku 1993 6 ľudí a stovka ich bola zranených. Jedna z vyšetrovacích stôp sa zameriavala na vonkajších nepriateľov USA, špeciálne na Escóbarov Medelinský kartel. Escobar bol podozrením rozhorčený. Vyhodiť do vzduchu komerčný let plný ľudí? Prosím. Vyhrážať sa synovi amerického prezidenta Busha? Iste, prečo nie. Naplánovať a vykonať útok na Kolumbijský najvyšší súd? Áno, áno, to sa stalo. Ale útok na WTC? „Keby som to urobil, tak by som sa k tomu priznal, povedal by som, prečo som to urobil a čo požadujem. Takže si ma škrtnúť zo zoznamu,“ odkázal Escobar Američanom v jednom rozhovore.
Escobar postavil mesto pre chudobných.
Tým sa nemyslí nejaký komplex haciend, ale skutočné sídlisko. V nadsádzke by sa dalo povedať, že celý Medelin bolo jedno veľké Escobarovo mesto, ale drogový kráľ v ňom navyše postavil obrovskú štvrť pre najchudobnejších obyvateľov mesta. V domoch postavených z červených tehál neplatili žiadne nájmy ani poplatky, žili proste na útraty veľkého Pabla. Lenže po jeho smrti celá štvrť, ako ostatne cele jeho impérium, začala chátrať. A navyše sa miestnym nepáči, že tam deti z iných štvrtí predávajú drogy! To by sa Pablovi asi nepáčilo…
Escobar mal ponorky na drogy a Learjet na peniaze.
Prevážať drogy do USA skúšal Escobar rôznymi spôsobmi. Jedným z tých, ktoré sa veľmi osvedčili, bolo používanie malých ponoriek. Každá uviezla zhruba 1000 kilogramov kokaínu. Zo Spojených štátov sa zase vozili peniaze. Na tie si dokonca Escobar zaobstaral veľké lietadlo LearJet. Predtým používal za rovnakým účelom niekoľko malých lietadiel, ale tie boli schopné previezť len 10 miliónov dolárov za jeden let. Ako sám povedal, Learjet všetky problémy s prepravou hotovosti vyriešil.
Escobar a jeho LearJet