\" Keď sa vám tu nepáči, choďte preč,\" povedal český prezident Zeman.

1185

Ďalších 25 cudzincov, ktorým poskytla Česká republika azyl, totiž požiadalo o vrátenie pasu. Chovanec pri piatkovej návšteve Ostravy povedal, že cudzinci chcú opustiť Českú republiku a dostať sa do inej európskej krajiny. Hovoril napríklad o Nemecku či Švédsku.

„K dnešnému dňu 25 ľudí požiadalo o navrátenie cestovných dokladov. Do doby, než sa to vysvetlí a vyrieši, preto nebudeme privážať ďalšie utečencov v rámci tohto projektu, „povedal. Dodal, že Česko je tak v situácii, že by sa mohlo stať spoluúčastníkom cestovnej kancelárie, ktorá by utečencov privážala bližšie k cieľovým krajinám ako je Nemecko a Švédsko.

Prezident Miloš Zeman v piatok počas tlačovej konferencie v Královohradeckom kraji uviedol, že čítal názory utečencov na ubytovanie, ktoré nazvali maštaľou a pritom išlo o štandardnú byt 2 + 1 za ktorý by, podľa prezidentových slov, „Oblizla prsty“ kdejaká mladá rodina. Zeman ďalej uviedol, že nechápe, prečo Iračania opúšťajú svoju krajinu, keď časť Iraku je podľa neho už de facto pod zákonnou vládou. „Nikto vás sem nepozýval. Keď už tu ste, dodržujte naše pravidlá správania a keď sa vám to nepáči, choďte preč,“ zopakoval v reakcii na odchod utečencov Zeman svojej známej tri vety.

Žiadosť o zrušenie azyle vraj Iračania podali bez vedomia Generácia 21. Projekt bude podľa Frýdl pokračovať pre ľudí, ktorí v Česku zostať chcú. „Je pozastavený príchod ďalších utečencov, než sa situácia vyjasní. Program pre tých, ktorí sú v Českej republike, pokračuje tak, ako bolo naplánované,“ povedal Frýdl. Doplnil, že Generácia 21 spolupracuje ako s utečencami, tak s ministerstvom. Postup vnútra zhodnotil ako logický.

Poľská skúsenosť

Podľa ministra začína projekt nadačného fondu výrazne škrípať. „Druhá várka ľudí chce odchádzať inam než do Iraku. To je proces, na ktorom sa podieľať nebudeme,“ povedal. Tvrdí, že niečo podobné sa už stalo v Poľsku, kde fungoval rovnaký projekt. „Poľský ministra vnútra mi hovoril, že z tých 150 ľudí, ktorí touto formou prišli, takmer všetci už z Poľska odišli,“ uviedol.

Chovanec v piatok nechcel spresniť, z ktorej skupiny utečenci sú. Je ale pravdepodobné, že ide o Iračanmi umiestnenej v Okrouhlík pri Jihlave. Už skôr sa hovorilo o tom, že títo ľudia nie sú spokojní s vyhliadkami na budúcnosť v Česku. Rodina, ktorá požiadala o návrat do Iraku, teraz žije v Brne. Návrat odôvodnila clivotou prarodičov po domove. Podľa Chovanca ale nie je jasné, ako z krajiny odcestujú. „Nadačný fond im zaplatil cestu k nám, neviem, že jeho donator bude súhlasiť, aby sa platila aj cesta späť,“ povedal minister vnútra.
Frýdl priznal, že organizátori sú z postupu Iračanov smutní, ale vraj je nezatracujú. „Odišli na koniec sveta len s deťmi a dvoma kuframi. My ich určite nijako nezatracujeme. Budeme ďalej spolupracovať s tými, ktorí tu sú,“ opísal. Dodal, že utečenci si priviezli rad vojnových tráum, uznal aj to, že ich očakávania od života v Česku mohla byť prehnaná. Konkrétne dôvody ich rozhodnutia odísť z ČR však nepozná.

Irackí kresťanskí utečenci, ktorí teraz bývajú v areáli Prístav v Soběšovice u Žermanickej priehrady, o presune do inej európskej krajiny neuvažujú, ani sa nechystajú na návrat do vlasti. Devätnásťčlenná skupina v Moravskosliezskom kraji má už ale jedno sťahovanie za sebou. Najprv bývala v areáli Karmel vo Smilovice na Třinecku. V týchto dňoch sa presťahovala do Soběšovice v okrese Frýdek-Místek. Slezská diakonie pre utečencov zatiaľ nemá byty a stredisko Karmel už má od apríla ubytovacie kapacity dojednané na iné účely. „Reakcia na nové ubytovanie sú pozitívne,“ povedal Kašpárek. Dodal, že na brehu priehrady utečenci zostanú do 26. apríla. Dovtedy pre nich chce diakonie nájsť vhodné byty.

Okrem Soběšovice a Okrouhlík pri Jihlave zdržiavajú utečenci tiež v Prahe a Brne. Projekt s rozpočtom okolo 15 miliónov korún organizuje a financuje Nadačný fond Generácia 21 s pomocou svojich partnerov a podporovateľov. Fond v prvom roku hradí náklady na ubytovanie a životné potreby irackých kresťanov, rovnako ako integračné služby. Peniaze fond získal výhradne od súkromných darcov. Do Česka podľa pôvodných zámerov mal fond presídliť približne 150 irackých kresťanov. Teraz ich už je viac ako šesť desiatok.

Celkom do Česka presídlilo 37 kresťanských rodín, čo je 153 ľudí. Väčšinou majú priznaný medzinárodnej status utečenca.

Ľudia, ktoré nadačný fond pre presídlenie do Česka vybral, už pred odletom do Česka prešli bezpečnostnými previerkami českých tajných služieb a pohovory s českými štátnymi orgánmi.