Slúžili Jakuze a prišli o prsty. Stigmy vyvrheľov ich zbavujú protézy

3692

Jej členovia si okrem tetovanie skracujú malíček, v niektorých prípadoch im dokonca chýbajú celé prsty.

Výrobcovia protéz v krajine vychádzajúceho slnka si mydlia ruky. Kšefty sa im spolu s dlhodobo klesajúcim počtom členov obávanej Jakuzy v poslednej dobe len hrnú.

Amputácia článku prsta predstavuje v jednej z najznámejších zločineckých organizácií sveta trest za „neposlušnosť“. Pri svojom prvom prehrešku príde člen Jakuzy o prvý článok malíčka. Ak sa previní znova, nasledujú ďalšie. Nie je výnimkou, že niektorým príslušníkom japonskej mafie chýba aj niekoľko prstov.

S rozsiahlym potieraním organizovaného zločinu japonskú políciou počet členov týchto zločineckých syndikátov v posledných rokoch rapídne klesá. Členstvo v borjokudan (mafia) síce nie je nelegálna, nový zákon z roku 2010 však postihuje aj podnikateľov, ktorí Jakuze platia výpalné.

Mafiáni sa tak musia aj pod ťarchou ekonomickej recesie potýkať s klesajúcimi ziskami a odlivom svojich členov. Kým v roku 1962 mala jakuza odhadom na 184 tisíc členov, dnes je ich sotva 70 tisíc.

Bývalí mafiáni to však nemajú s návratom do spoločnosti jednoduché. Za roky pôsobenia v podsvetí si odnášajú okrem tetovanie po celom tele aj zmrzačené prsty na rukách. Svoje nádeje na návrat do normálneho života tak upínajú k výrobcom protéz.