Bude toto posledná vydrická krčma?

2553

Poriadok v Starom Meste by malo zabezpečiť nové všeobecno-záväzné nariadenie. Starosta a vicestarosta pravdepodobne „nevedomky“ zlikvidujú niekoľko podnikov a zničia kúzelnú atmosféru „Hriešnej Vydrice\“.

„Za kostolom som objavil zvyšok ulice s kamennou dlažbou, niekoľkými lucernami zasadenými do múrov domov a krčmu s terasou, už napoly rozobratou. Určite to bola posledná vydrická krčma.“ (Anton Baláž – Hriešna Vydrica)

Keď v roku 1965 komunisti búrali Podhradie, pamiatkári a iní osvietení ľudia zúfalo bojovali o zachovanie aspoň jeho malej časti. Márne. Ako negatívny príklad a ďalší argument na úplnú likvidáciu Podhradia, bola aj Vydrica, štvrť so stigmou hriechu. Okrem kurtizán, ktoré tu od nepamäti vykonávali svoje remeslo, to bola však aj štvrť mešťanov, rybárov, lodníkov a ich krčiem.
Aj ked je jej hriešna tvár už dávno minulosťou a komunistom sa podarilo veľkú časť Vydrice spolu s mnohými rázovitými krčmami zbúrať, génius loci tohto miesta ostal. Ten sa im zničiť našťastie nepodarilo. Bratislavčania na kúzlo Vydrice nezabudli a po revolúcii sem začali opäť chodiť a vychutnávať atmosféru tejto jedinečnej časti bratislavského Podhradia. Na mieste starej Vydrice opäť vyrástli originálne, a pre Podhradie tak charakteristické krčmičky, podniky, vinárne a pivárne, ktoré nadväzujú na jej historického ducha. Napríklad krčma U čerta či vináreň Vydrica fungujú už viac ako 15 rokov, čo je na bratislavské pomery skutočne slušné a aj vďaka tomu sa táto štvrť dostala do svetových turistických bedekrov, ako miesto ktoré musíte navštíviť keď chcete zažiť kúzlo pravej Bratislavy.

Staré mesto vždy žilo..

O to viac je smutné, že aj v dnešnej dobe sa nájdu takí ľudia, ktorí si tak isto, ako tí v minulosti, kladú za cieľ vyhnať život z Vydrice.
K likvidácií nepotrebujú buldozéry, svoje dosahujú úradnými nariadeniami.

Po komunálnych voľbách v roku 2014 sa s podporou Smeru stal prvým nezávislým starostom Starého mesta Radoslav Števčík (vyrástol v Prievidzi). Za pomocníka v boji proti ,,zlým podnikateľom“ si vybral svojho zástupcu Ľubomíra Boháča (narodeného v Banskej Bystrici). Kto sa chce dozvedieť viac o tomto pánovi, nech číta tu: www.bratislavska.blog.pravda.sk/2016/03/07/vieme-kto-nam-vladne-v-starom-meste/

Títo dvaja páni začali poctivo plniť svoj predvolebný sľub – zaviesť poriadok v Starom Meste. Je to, samozrejme, chvályhodná činnosť, ale spôsob, akým tento poriadok plánujú dosiahnuť, je prinajmenšom podivný. Vypracovaním všeobecno záväzného nariadenia, ktoré pojednáva o pravidlách času predaja v obchode a času prevádzky služieb na území mestskej časti Bratislava-Staré Mesto, bol poverený pán Boháč.
Podľa toho, ako nariadenie vypracoval, sa zdá, že si len otvoril mapu Starého Mesta, zobral farbičky a začal maľovať rôznofarebné čiary a nejakým systémom, rozdelovať mesto do zón. Pre každú z nich následne nastavil diametrálne odlišné pravidlá.
Takéto rozdelenie Starého Mesta do zón je značne diskriminačné nielen pre podnikateľov ale aj pre obyvateľov Starého Mesta.

Podľa akého kľúča tieto zóny určil, je viac než záhadné. No keď sa bližšie pozriem na ním vypracovanú mapu zón Starého Mesta, začínam už niečo tušiť. Napríklad jedna, len pár desiatok metrov dlhá ulica, Na Vŕšku, spadá do zóny 3 s otváracou dobou do 22:00 hod. Je na nej jeden jediný bar. Všetky priľahlé ulice spadajú do zóny 2 s podstatne voľnejšími pravidlami pre otváraciu dobu predaja. Z tohto sa dá už teraz súdiť, že podnik v zóne 3 pravdepodobne čaká krach. A majiteľ to vie. Nedalo mi to a spýtal som sa ho, či vie, prečo to tak je. Vraj pán Boháč má na tejto ulici byt.
Krčma má smolu. Je na ulici, kde pán Boháč býva a kde pán Boháč krčmu mať nechce. Nie je napokon Staromešťan ako Staromešťan. Niektorí si zaslúžia viac poriadku ako iní.
Svojvôľa pána starostu a vicestarostu bohužiaľ postihla aj Beblavého ulicu, ktorá je srdcom historickej „Hriešnej Vydrice“.

Vyzerá to, že týmto dvom samozvaným „Staromešťanom“, ktorí majú s Bratislavou a Starým Mestom spoločne akurát to, že si tu kúpili byty, je úplne ľahostajné historické a kultúrne dedičstvo starej Vydrice. Mne samozrejme nevadí, keď Staré Mesto spravujú ľudia, ktorí sa v Bratislave nenarodili, ale nech to robia s láskou, citom a ohľadom na tradíciu tohto výnimočného miesta. Oni nevedia, že na Vydricu chodia hlavne Staromeštania, ktorým sa snažia tak veľmi pomáhať. Pán starosta a pán vicestarosta v Bratislave nevyrástli. Oni zamlada nikdy neboli s fľašou vína na hrade. Oni nevedia, že si sem odjakživa chodí bratislavská bohéma posedieť a podebatovať pri vínku či pive. Myslia si, že keď tu stanovia zatváraciu dobu na 22:00 a takto zlikvidujú štyri podniky na Beblavého ulici, spravia poriadok. Tieto podniky tu boli skôr, ako si oni prvýkrát kúpili lístok na vlak a išli robiť kariéru do veľkej Bratislavy. Bratislavčania sem chodili a budú chodiť, aj keď tu už nebude žiadna krčma, ktorá by sa postarala aspoň o aké-také zázemie.
Ich nezaujíma, že Beblavého ulica sa dostala do svetových bedekrov práve vďaka jej výnimočnej večernej atmosfére. Každé vyspelejšie mesto by z toho ťažilo a lákalo by na toto kúzlo turistov. Predstavte si, že by takéto nariadenie schválili v Lisabone pre jednu z najrušnejších štvrtí mesta – Bairro Alto… V susednej Viedni majú nájomné byty vo štvrti s vysokou koncentráciou podnikov, klauzulu, že nočný kľud sa začína až o polnoci.

Je mi ľúto, že sa pán starosta stará o svoju štvrť takto. Staré Mesto nie je iba pár chronických sťažovateľov, ktorí mu pochlebujú. Je to živá štvrť so svojou históriou a kultúrou a treba sa k nej aj tak správať a nie ju ničiť. Nedovoľme, aby dokonali to, čo komunisti pred šesťdesiatimi rokmi začali.
Ak im toto VZN prejde, tak to bude veľká rana pre život na „Hriešnej Vydrici“ a hanba pre Bratislavu. O to horšie, že to celé vychádza len z akejsi svojvôle zopár ľudí pri moci.

Robert Jedlicka