Vykoreniť korupciu je jedným z hlavných cieľov prezidenta Si Ťin-pching a tresty sa nevyhýbajú ani vysokým komunistickým funkcionárom. Podľa analytikov ale môžu byť procesy aj nástrojom pre odstránenie nepohodlných ľudí.
Okolo 200 tisíc korupčníkov si vlani vyslúžilo „mierny trest“ a ďalších 80 tisíc dostalo prísnejšie tresty. Bilanciu zverejnil čínsky parlament na svojej výročnej schôdzi.
Podľa analytika BBC zaoberajúceho sa Čínou Michaela Bristowa nie je pochýb o tom, že ohlásenie výsledkov protikorupčného ťaženia malo pripomenúť zhromaždeným delegátov v Pekingu, že inštitúcie budú v trestaní funkcionárov pokračovať.
Hlavným orgánom pre boj proti korupcii je Ústredný výbor pre disciplinárnu inšpekciu (CCDI), ktorá len málokedy vysvetľuje svoje metódy a nie je jasné, čo považuje za dôkazy korupcie. Ani posledná správa okrem zverejnených čísel ďalšie podrobnosti neobsahovala, často nie je známa ani identita usvedčených korupčníkov.
Mocný úrad od roku 2012 ovláda Wang Čchi-šan, ktorý medzi ostatnými komunistickými aparátnikmi udržiava strach z možného obvinenia. Podľa britského The Economist funkcionári hovoria, že „by radšej stretli diabla ako pána Wanga“.
Web ChinaFile.com k tohtoročnému januáru identifikoval takmer 1 600 potrestaných. Dáta potvrdzujú slová prezidenta Si Ťin-pchinga, že na pozore sa musia mať vysoko aj nízko postavení funkcionári a úradníci, pre ktoré sa podľa ich postavenia vžilo označenie „tigre a muchy“.
Server tiež uviedol, že o funkciu už kvôli úplatkom prišli desiatky tisíc ľudí. Sinologovia upozorňujú, že nie je možné zistiť, koľko ľudí bolo odstavených kvôli korupcii a koľko v dôsledku mocenských bojov vnútri komunistického režimu.