A bude sa predávať

367

Myslí si to správca nadácie Jozef Steiner, ktorý odhaduje, že by sa odpredaj mohol týkať zhruba polovice tejto časti pokladu.

Čo si o tomto návrh myslí vedenie Matice slovenskej, ktorej činnosť predseda Marián Tkáč dlhodobo kritizuje, sa pokúša agentúra zistiť.

Tkáč nemohol v októbri skontrolovať obsah trezoru, pretože Steiner mu nedal súhlas.

V roku 1995 odhadli cenu na 124-tisíc eur
Celková hodnota nepeňažnej časti bola ocenená v roku 1995 na 124 288 eur. Nadácia však presadzuje, aby bol majetok v priebehu budúceho roku prehodnotený opätovne.

„Odvtedy sa cena zlata, striebra hýbala – našťastie pre Národný poklad, smerom nahor. To nové ocenenie nezníži hodnotu kovovej časti Národného pokladu, ale ho aspoň mierne zvýši,“ predpokladá predseda správnej rady Nadácie MS a bývalý predseda MS Jozef Markuš.

„Uložený poklad neslúži svojmu účelu. Treba to spraviť veľmi pragmaticky, to znamená, čo najtransparentnejšie speňažiť to, čo sa dá a to, čo má svoju historickú, morálnu alebo umeleckú hodnotu, poskytnúť príslušným ustanovizniam, ktoré by sa o to všetkou s opaterou starali,“ vyhlásil dnes Steiner.

Markuš pripomenul, že nad čiastočným predajom Národného pokladu sa uvažovalo už aj v minulosti, no pre nepriaznivý vývoj cien na trhu sa od toho ustúpilo.

Peniaze z predaja by mali podľa neho ísť do istiny Národného pokladu a využili by sa len výnosy, a to na rôzne kultúrne účely.

Komisia tvrdí, že s obalmi sa nemanipulovalo
Predstavitelia Nadácie zároveň informovali o výsledkoch komisie, ktorá v októbri preverovala podozrenia z nehospodárneho narábania s kovovou časťou Národného majetku.

Podľa Steinera komisia, zložená z piatich zástupcov Nadácie MS a člena Dozorného výboru MS, nezistila žiadnu neoprávnenú manipuláciu ani porušenie pečatí obalov, v ktorých bola vecná časť pokladu uložená.

„Hodnota kovovej časti pokladu sa neznížila. V štruktúre a obsahu zodpovedá stavu, v akom ho Nadácia MS prevzala z VÚB,“ zdôraznil Steiner.

Inventúra kovovej časti majetku pod dohľadom notára sa uskutočnila po tom, ako sa objavili podozrenia, že s touto časťou pokladu sa mohlo nehospodárne narábať.

Osobne chceli obsah trezoru v priestoroch Matice v Martine vidieť aj poslanci parlamentného výboru pre kultúru a médiá, ktorí sa však k nemu v októbri nedostali.

Predseda Matice slovenskej Marián Tkáč vtedy nemohol otvoriť trezor, pretože na to nedostal súhlas Steinera.