Píše o tom vo svojom najnovšom blogu.
O riešení rómskej otázky by sa dalo asi písať len v úvodzovkách. Skutočnosťou ostáva, že problém sa stále len prehlbuje. Podľa Richarda Sulíka pri „riešení rómskej problematiky“ ale vznikol slušný biznis v podaní približne 250 mimovládnych organizácií, stoviek vzdelávacích firiem a ďalších občianskych aktivistov. A v tejto skupine je podľa neho aj pár tunelárov, ktorí na „Rómoch“ slušne zarábajú.
Vyhodené tisíce a milióny
Podaktoré firmy by prípadným vyriešením rómskeho problému prišli o lukratívny biznis. Sulík spomína viacero realizovaných projektov, o.i. meranie IQ 30-tim Rómom za 24 500 eur alebo školenie Rómov na počítačoch za 561 tisíc eur. Na týchto projektoch sa však zarobiť aj omnoho väčšie peniaze. Sulík píše napríklad o síce nerealizovanom projekte Romagenda, ktorý mal riešiť situáciu Rómov na Luniku IX. Tam sa doslova hádzalo miliónmi.
Celková cena projektu bola v slovenských korunách neuveriteľných 1,532 miliardy Sk. K projektu ale treba ešte zarátať odmenu manažmentu 2,681 milióna eur (zaujímavé, že pri odmene manažmentu sa začína písať v eurách).
Tretí sektor ako riešenie?
Obrovské peniaze na riešenie rómskeho problému doposiaľ smerovali práve do tretieho sektoru – či došlo k zlepšeniu posúďte sami. Richard Sulík hovorí, že situácia sa naopak zhoršila. Problémy s Rómami, ktorí žijú v osadách sú stále väčšie. Útoky neprispôsobivých Rómov na majoritné obyvateľstvo sú čoraz častejšie a ľudia konečne potrebujú ozajstné riešenie problému.
Pre tých, ktorí sa priživujú na rómskom probléme môžu nastať podľa Sulíka zlé časy, lebo by sa konečne mohlo niečo začať robiť.
Sulík píše, že jediný, kto môže efektívne riešiť rómsky problém je štát. „Nechcem týmto dehonestovať prácu všetkých mimovládiek a občianskych aktivistov, ale chcem zrúcať mýtus, že všetko, čo urobia je dobré a iba toto je dobré. Riešenie rómskej otázky vyžaduje aj rúcanie takýchto mýtov. Vedú na falošné cesty. K parazitnému spôsobu života a cicaniu verejných zdrojov,“ píše Sulík.