Rozprava k tomuto bodu sa začala v stredu (20.6.), avšak nestihla sa dokončiť. Vo štvrtok (21.6.) totiž dostal prednosť euroval, ktorý mal presne stanovený čas.
Dôvodom na odvolanie Zemkovej podľa vládneho Smeru-SD je, že sa mala dopustiť porušenia zákona, keď zverejnila výzvu na verejnú obchodnú súťaž na prenájom priestorov pre mediálny komplex skôr, ako o tomto zámere informovala Radu RTVS. Zemková sa už obrátila v súvislosti s touto vecou na súd. Zároveň predložila tri právne stanoviská, ktoré tvrdia, že zákon neporušila.
Do rozpravy je ešte prihlásených osem poslancov. Ako prvý vystúpil Peter Osuský (SaS), ktorý sa Zemkovej zastal. Podľa jeho slov chce Smer-SD šéfku RTVS odvolať spôsobom, ktorý poškodí jej profesionálnu česť.
Poslanci dnes o 11. hodine definitívne rozhodnú o ratifikácii medzinárodnej zmluvy o Európskom mechanizme pre stabilitu (EMS). SR by sa podľa všetkého mala pridať ku krajinám, ktoré euroval už schválili, keďže dokument má podporu väčšiny snemovne. Proti je len opozičná SaS a časť OĽaNO.
Diskusia o eurovale trvala vo štvrtok desať hodín a skončila sa netradične až o 22. hodine. Ešte podvečer totiž plénum súhlasilo s návrhom predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD), aby rozprava pokračovala aj po 19. hodine, kedy rokovací deň podľa zákona končí. Hlasovať o trvalom eurovale bude snemovňa dnes o 11. hodine. Na súhlas s medzinárodnou zmluvou je potrebných minimálne 76 hlasov, ktoré má k dispozícii aj samotný vládny Smer-SD.
EMS patrí do druhej vlny balíka opatrení, ktorých cieľom je poskytnúť pomoc členskému štátu eurozóny v ťažkej finančnej situácii, a tým udržať finančnú stabilitu zoskupenia ako takého. Mechanizmus bude mať formu medzivládnej organizácie založenej členskými krajinami eurozóny.
Snemovňa by dnes mala hovoriť aj o viacerých správach o činnosti rôznych inštitúcií za minulý rok. Čaká ich napríklad správa o výsledkoch kontrolnej činnosti Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) za rok 2011, výročná správou o činnosti Fondu národného majetku (FNM) za rok 2011 či ročná účtovná závierka FNM za rok 2011. Hovoriť sa bude aj o správe o činnosti verejného ochrancu práv, výročných správach politických strán či o výročnej správe Ústavu pamäti národa.
Ako prvá príde na rad správa o činnosti NKÚ, z ktorej vyplýva, že úrad vlani vykonal 77 kontrolných akcií v 386 kontrolovaných subjektoch. K 31. decembru 2011 mal NKÚ celkovo 295 zamestnancov, z toho 279 v štátnej službe a 16 zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. Na svoju činnosť vyčerpal zo štátneho rozpočtu takmer 12 miliónov eur.