Ľ. KANÍK: SDKÚ-DS pripravuje petíciu za ochranu druhého piliera

440

Pre TASR to dnes potvrdil predseda poslaneckého klubu strany Ľudovít Kaník s tým, že občania budú môcť svojim podpisom vyjadriť nesúhlas so zmenou výšky príspevkov do druhého piliera, o ktorých nový kabinet uvažuje.
„Keď Robert Fico povedal, že chce viesť kampaň za vystupovanie ľudí z druhého piliera, myslím, že mu treba pomôcť tým, že budeme ľudí dôsledne informovať o veciach, ktoré s tým súvisia. Ja osobne ho budem dopĺňať tým, že každému, kto bude mať pocit, že druhý pilier preňho nie je dobrý, budem hovoriť, aby vystúpil, ak bude pilier otvorený. Ale zároveň rozbehneme petíciu za ochranu druhého piliera proti zníženiu príspevkov,“ vysvetlil Kaník. Politik chce takto bojovať proti tomu, aby sa ľudia skladali svojimi vlastnými peniazmi na financovanie priorít tejto vlády.
„Nevidíme najmenší dôvod, prečo by mali občania na svojich pleciach niesť bremeno štátneho rozpočtu a financovať ho nielen zo svojich daní, ale aj zo svojich budúcich penzií,“ poznamenal Kaník. Petícia bude preto formulovaná tak, že občan sa svojim podpisom vyjadrí proti zníženiu príspevku do druhého piliera zo súčasných deviatich percent na šesť. Vláda síce tento zámer doteraz oficiálne nepotvrdila, no podľa Kaníka je to len hra a obava z reakcie verejnosti. „Je to obdobné, ako by vláda rozhodla o tom, že 30 percent z úspor, ktoré majú občania na svojich bežných účtoch, majú poslať na účet vlády. Toto je rovnaké. Má to prísť sčista-jasna. Z viacerých zdrojov bolo potvrdené, že toto pripravujú a je len otázka veľkosti toho úbytku, o ktorý chcú obrať ľudí,“ zdôraznil exminister práce.
Kaník vysvetlil, že jeden percentuálny bod z príspevku znamená zhruba 100 miliónov eur, o ktoré by občania prišli. „Chceme ľuďom otvárať oči, aby videli, že vláda ich chce obrať ročne o 300 miliónov eur, teda za štyri roky vlády je to 1,2 miliardy eur,“ vyhlásil opozičný politik.
Základným cieľom petície je nazbierať 100.000 podpisov, čo by znamenalo, že sa ňou musí zaoberať parlament. Obdobnú akciu spustil Kaník aj v roku 2009, keď bol pri moci Smer-SD spolu so SNS a ĽS-HZDS. Cez občianske združenie Sporiteľ vtedy odštartoval petíciu na ochranu peňazí v druhom pilieri, keďže podľa neho hrozilo zníženie percenta odvodov na dôchodkové účty sporiteľov zapojených v druhom pilieri z deviatich na štyri či dokonca na tri percentá. Ficova vláda napokon pomery nemenila. „Malo to efekt a prispelo to k tomu, aby k takýmto radikálnym krokom nedošlo,“ komentoval dnes niekdajšiu petíciu Kaník.
Fico v nedávnom rozhovore pre TASR avizoval, že je pripravený viesť kampaň za vystupovanie sporiteľov z druhého dôchodkového piliera s odôvodnením, že štát dotuje Sociálnu poisťovňu viac ako miliardou eur ročne pre výpadky z druhého piliera, pričom dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) následne peniaze ľudí presúvané práve zo štátnej kasy znehodnocujú. V DSSkách ľudia podľa neho reálne prerábajú. „To sa naozaj máme na to pozerať, že po 30 rokoch sporenia vám inflácia zožerie peniaze a potom všetci prídete za štátom, že daj, lebo som nič nedostal z druhého piliera? Verejnosť musí mať možnosť sa rozhodnúť. Ja preferujem otvorenie druhého piliera, ale som pripravený viesť aj kampaň za vystupovanie tak, ako viedli DSS kampaň za vstup,“ avizoval Fico.
V súčasnosti každý zamestnávateľ odvádza zo mzdy svojho zamestnanca 18 percent na starobné poistenie, z čoho polovica smeruje do Sociálnej poisťovne a druhá do DSS, ak je zamestnanec do druhého piliera zapojený.