VOĽBY12: KDH sa vymedzilo voči Smeru, koalíciu však vyslovene neodmieta

376

„SR sa nachádza na rázcestí. Na jednej strane je to voľba socialistického smerovania, ktoré vedie k istote bankrotu, druhou je sociálne trhové hospodárstvo, ako to realizujú napríklad kresťanskí demokrati v Nemecku už celé desaťročia,“ povedal Figeľ pred billboardom znázorňujúcim križovatku, pričom jedna tabuľa ukazuje napravo smer „PROSPERITA KDH“ a druhá naľavo „GRÉCKY SMER“. Podľa jeho slov krajina potrebuje cestu zodpovednej slobody a cestu, ktorá spája čestnú vládu, tvorbu nových pracovných miest a ekonomickej prosperity. „Socialistické smerovanie si nemôžeme dovoliť,“ upozornil s tým, že KDH je reálnou alternatívou takéhoto smerovania.
Na otázku, či toto vymedzenie sa voči Smeru-SD znamená aj odmietnutie povolebnej koalície s touto stranou, šéf KDH odvetil, že toto je o alternatíve voči socialistickému smerovaniu a voči politike, ktorú Slovensko aj nedávno zažilo. „Občania rozhodnú, ktorá z týchto línií získa viac podpory a mandátov. Teraz je to o občanoch a následne je to o partneroch,“ podotkol.
Či je KDH bližší Smer-SD alebo SaS, Figeľ jednoznačne nepovedal. „To nie je o blízkosti, to je o základných pravidlách pre dôveryhodnú a stabilnú politiku. SaS svojím postojom povalila vládu Ivety Radičovej napriek tomu, že vystavovala transparenty na jej podporu. Potrebujeme jednu politiku v Bratislave a v Bruseli vo vzťahu k európskym záležitostiam. SaS sa vzdialila od spolupráce tým, ako sa vymedzila a len ona sa môže vlastným pričinením k tomuto vrátiť,“ vysvetlil.
Figeľ uistil, že k európskej agende sú pozvaní všetci. „Ja verím, že hlavne voliči, ale následne aj strany, nebudú uprednostňovať populizmus pred čestnou, serióznou a čitateľnou politikou Slovenska vo vnútri aj navonok,“ zdôraznil.
Preto si vie KDH predstaviť spoluprácu s tými, ktorým bude záležať na čestnej vláde a tvorbe nových pracovných miest. „Boj s korupciou je tak nevyhnutný ako zdravá ekonomika. Keď SaS bola schopná povaliť vládu napriek tomu, že Slovensko potrebuje ozdravné kroky, tým odpovedala na otázku o spolupráci. Slovensko potrebovalo štyri roky výkonu, nie hašterenia,“ uzavrel.