NRSR: P. Hrušovský otvoril rokovanie poslednej schôdze pred voľbami

396

Poslancov čaká 76- bodový program a rokovanie je naplánované na dva týždne.
Hneď na úvod rokovania by sa však mal program zoštíhliť. Medzi návrhmi sú totiž takmer štyri desiatky noviel zákonov v prvom čítaní. Tie predložili poslanci ešte pred niekoľkými mesiacmi, snemovňa ich však stále odsúvala na ďalšiu schôdzu a na ich prerokovanie už teraz nemá čas. Keďže sú právne normy len na začiatku legislatívneho procesu, na ich schválenie by parlament potreboval ešte jednu schôdzu. Do ďalšieho volebného obdobia sa totiž prenášať nemôžu, a tak ich plénum zrejme vyškrtne.
Nejasný osud majú aj poslanecké návrhy v druhom čítaní. Opozičný Smer-SD napríklad žiada, aby sa prerokovali len vládne iniciatívy v druhom čítaní, prípadne medzinárodné zmluvy, ktoré pribudli a zvyšok programu vrátane imunity chce vypustiť. „My nemáme záujem, aby tí kandidáti politických strán, ktorí nenachádzajú priestor na komunikáciu medzi ľuďmi, urobili z parlamentu predvolebné divadlo,“ vysvetlil po poslaneckom grémiu Ján Richter (Smer-SD).
Jedným z najočakávanejších zákonov je návrh na zrušenie priestupkovej imunity. Novelu zákona o priestupkoch, ktorá túto výsadu členom snemovne odoberá, spoločne predložili predstavitelia SDKÚ-DS, SaS, KDH a Mosta-Híd a do druhého čítania sa dostala ešte v máji minulého roka. Právna norma bola následne v rámci stále sa zväčšujúceho balíka poslaneckých návrhov presúvaná na ďalšie a ďalšie schôdze. Záujem novelu konečne prerokovať a schváliť deklarovali stredopravé strany naposledy po pondelkovom (23.1.) grémiu.
Prvým bodom zatiaľ 76-bodového programu je tradične zákon vetovaný prezidentom SR Ivanom Gašparovičom. Tentoraz vrátil snemovni novelu zákona o sociálnych službách. Právnej norme, ktorá zavádza minimálnu výšku úhrady za sociálne služby dlhodobej starostlivosti na úrovni 50 percent ekonomicky oprávnených nákladov, vyčíta Gašparovič retroaktivitu, ako aj nepriaznivý dôsledok na sociálne slabé skupiny obyvateľstva. Spätne zákon podľa neho pôsobí tým, že pri ľuďoch využívajúcich sociálne služby už v súčasnosti umožňuje za určitých okolností posudzovať ich príjem a majetok podľa právnej úpravy účinnej od 1. januára 2012.
Na programe je aj novela zákona o cestnej premávke, ktorá zavádza popri subjektívnej aj objektívnu zodpovednosť majiteľov vozidiel. V praxi to znamená, že ak nebude možné vypátrať šoféra, ktorý sa dopustil priestupku, potrestaný bude majiteľ auta. Smer-SD cíti v novele protiústavnosť a hrozbu policajného štátu.
Minister dopravy Ján Figeľ (KDH) sa obrátil na NR SR s prosbou, aby bol prerokovaný aj návrh Ondreja Dostála (OKS), ktorý dáva do súladu nález Ústavného súdu SR o vyvlastňovaní pozemkov pod diaľnicami. Okrem toho je v druhom čítaní aj návrh na zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara. Tu je potrebná ústavná väčšina poslancov, ktorú bývalá koalícia bez hlasov opozície k dispozícii nemá. Smer-SD zrušenie Mečiarových amnestií dlhodobo odmieta, strana Roberta Fica je ochotná zahlasovať len za deklaratórny ústavný zákon, ktorý by ich odsúdil.
Diskutovať by sa malo aj o návrhu Milana Horta (SDKÚ-DS), aby parlament vyzval prezidenta na vymenovanie Jozefa Čentéša do funkcie generálneho prokurátora. Predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Radoslav Procházka (KDH) je za miernejšiu verziu. Podľa neho by mala snemovňa prezidenta vyzvať, aby o Čentéšovi rozhodol, či už kladne, alebo záporne.
Snemovňu zároveň čakajú aj ďalšie kolá voľby člena Rady RTVS, kandidátov na vymenovanie za členov výberových komisií sudcov a voľba členov Súdnej rady SR. Parlament zároveň posúdi prijatie Chorvátska do EÚ, na čo je potrebný súhlas všetkých členov únie.