Prahu čaká logisticky náročná úloha – množstvo štátnikov na pohrebe V. Havla

784

V zastúpení Európskej komisie sa na poslednej rozlúčke s Václavom Havlom zúčastní v českej metropole predseda tohto orgánu José Manuel Barroso.
Spojené štáty by mala zastupovať šéfka diplomacie Hillary Clintonová, jej manžel, exprezident Bill Clinton a viacerí kongresmani. Prítomná bude aj bývalá ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrightová.
Na poslednej rozlúčke nebude v Prahe chýbať francúzsky prezident Nicolas Sarkozy.
Rusko, ktorého vedenie na úmrtie Václava Havla nereagovalo, vysiela ombudsmana pre ľudské práva Vladimira Lukina.
Na podstatne vyššej úrovni budú zastúpené nielen všetky susedné krajiny. Do Prahy sa chystajú prezidenti Nemecka, Rakúska i Poľska, Christian Wulff, Heinz Fischer a Bronislaw Komorowski, ale aj najvyšší predstavitelia Estónska, Maďarska, Rumunska alebo Slovinska, Toomas Ilves, Pál Schmitt, Traian Basescu alebo Danilo Türk. Pricestuje aj gruzínsky prezident Michail Saakašvili.
Medzi smútočnými hosťami budú aj exprezidenti Poľska a Slovinska, Lech Walesa a Milan Kučan.
Švédsko bude zastupovať šéf diplomacie Carl Bildt, Izrael minister bez kresla Josi Peled.
Informácie o prominentných účastníkoch poslednej rozlúčky s Václavom Havlom prináša postupne verejnoprávna Česká televízia a ďalšie elektronické médiá.
Český dramatik, niekdajší disident a neskorší posledný prezident ČSFR a prvý prezident samostatnej ČR Václav Havel zomrel doma na Hrádečku v okolí Trutnova v nedeľu 18. decembra vo veku 75 rokov.