Než ho schvália, mala by sa urobiť analýza najnovších európskych návrhov, ktoré by sa ho mohli týkať. V prípade potreby by bolo dobré ich v ústavnom zákone zohľadniť. „Aby sme si boli istí, že zákon bude vysoko aktuálny a kompatibilný s postupmi Európy,“ povedal v dnešnej diskusii k návrhu poslanec Smeru-SD Peter Kažimír.
Pripomenul, že návrhy Bruselu majú viesť k väčšej fiškálnej integrácii a prísnejším pravidlám správania sa k verejným financiám v jednotlivých členských štátoch. Podľa Kažimíra je potrebné im venovať patričnú pozornosť a aj preto sociálni demokrati naďalej trvajú na tom, aby sa napriek skrátenému legislatívnemu konaniu rozhodovanie o dlhovej brzde odložilo o niekoľko dní.
Zákonom sa má zriadiť nezávislá Rada pre rozpočtovú zodpovednosť pre dohľad nad plnením rozpočtových cieľov vlády či stanoviť maximálny limit pre výšku dlhu verejnej správy vrátane opatrení, ktoré je nutné realizovať v prípade, že vykazovaná úroveň dlhu verejnej správy dosiahne určitú hranicu. Ustanovia sa tiež pravidlá transparentnosti v rámci prípravy návrhu rozpočtu verejnej správy a sprísnia sa rozpočtové pravidlá pre územnú samosprávu.
Verejný dlh SR by mal byť v nasledujúcich rokoch obmedzený na úrovni 60 % hrubého domáceho produktu (HDP), do roku 2028 potom tento limit postupne klesne na 50 %. Od hranice 50 % a neskôr 40 % dlhu by mali nastúpiť sankcie, ktoré by sa stupňovali až po hlasovanie o dôvere vláde v parlamente. Obdobné obmedzenia sa majú týkať aj samospráv.