Počet vysokoškolákov

453

Na zápis prišlo 52-tisíc. Na školy vlani prišlo aj dvetisíc zahraničných študentov. 
Najviac študentov mala vlani tradične Univerzita Komenského v Bratislave. Tá spolu s bratislavskou Slovenskou technickou univerzitou pokrýva pätinu všetkých študentov na Slovensku.
Najväčší podiel doktorandov zaznamenali vlani umelecké smery. Najvyššie čísla hlásili bratislavská Vysoká škola výtvarných umení a Vysoká škola múzických umení a Akadémia umení v Banskej Bystrici. Naopak, najmenej ich mala Univerzita J. Seleyho v Komárne.
Akademický rok ukončilo podľa výročnej správy niečo vyše 72-tisíc absolventov. Podstatný nárast absolventov, o temer 3 700 – zaznamenali u externistov súkromných VŠ.
Aj v uplynulom roku sa ukázalo, že najviac na Slovensku letia spoločenské vedy. V rámci nich študovalo takmer 60 percent zo všetkých študentov. Na súkromných je ich podiel až 80 percent.
Najväčší podiel v rámci spoločenských vied mali na verejných VŠ ekonómovia (32 percent). Na súkromných školách bol najväčší záujem o sociálnu prácu (36 percent). Tie dve kategórie promovali v najhojnejšom počte. Ako sa ukazuje, tieto odbory majú následne problém s uplatnením na trhu práce.
Výročná správa konštatuje, že podľa evidencie úradov práce bolo v septembri 2010 nezamestnaných okolo 6,2-tisíca absolventov, pričom drvivá väčšina z nich bola v evidencii kratšie ako pol roka. Z hľadiska ich vzdelania väčšina nezamestnaných vysokoškolákov mala titul v spoločenskej náuke, časť z nich z technickej vedy.
„V rámci spoločenských vied, náuk a služieb 36,2 percenta evidovaných nezamestnaných absolventov tvorili absolventi ekonomických vied. Takmer tretinu evidovaných nezamestnaných absolventov v technických vedách tvorili absolventi strojárstva a ostatnej kovospracujúcej výroby,“ dopĺňa správa.