TATTOO: KRESBA NA TELO

4758

Kreslenie, písanie, maľba, ozdoba, motív, životný štýl, móda, spomienka, umenie, bolesť, história. Existuje mnoho slov, ktoré vystihujú podstatu slova tetovanie. Podstata každého tetovania je iná, podľa osobnosti, ktorá sa ňou pýši.

História
Oddávna je tetovanie s prostitúciou jedno z najstarších remesiel. Vzniklo pred vyše 4000 až 5000 rokmi. Už starovekí Maurovia sa tetovali na znak moci.
Tetovanie bolo oddávna niečo iné, preto sa používalo i na vystrašenie súpera. Tetovalo sa rybou kosťou a farbou z koreňa rastlín.

Mauri je označenie moslimov, pôvodom zo severnej Afriky (Arabi a Berberi), ktorí okrem iného od 8. do 15. storočia ovládali južné Španielsko a Portugalsko, územie Sahary – Mauretániu, Mali, Maroko, Alžírsko, časť Nigeru, Čadu, Líbye, ale i Gibraltár, Kanárske ostrovy, alebo Sicíliu. Toto obdobie je známe ako Al-Andalus. Maurský život veľmi ovplyvňoval ich náboženstvo – islam. Živili sa hlavne ako pastieri a obchodníci,  no množstvo z nich sa venovalo pirátstvu a lúpežiam.
Tetovanie sa často používalo na zvýraznenie postavenia v spoločnosti. Vojaci si často dávali tetovať čiarky, alebo postavičky, ktoré symbolizovali počet obetí, ktoré danému vojakovi podľahli. V 70-60 rokoch vyjadrovalo tetovanie sociálne postavenie vo väzení. Väzeň mal tetovanie podľa gangu, do ktorého patril či prepadov koľko spáchal.

Donedávna, sa používali ,, predpotopné“ strojčeky, ktoré pochádzali z Ameriky. Nazývali sa US NAVY – boli to prvé strojčeky na amerických námorných lodiach. Námorníci si často tetovali miesta, ktoré navštívili. Napríklad, keď navštívili Hawai, vytetovali si ,, aloha“. Taktiež si tetovali logá svojich jednotiek. Dá sa povedať, že námorníci urobili boom v tetovaní. Neskôr prišli kvalitnejšie strojčeky z Ameriky.

Tetovanie architektúry, ktoré vás urobí atraktívnym

V Japonsku bola známa tzv. Jakuza, japonská mafia. Jej korene siahajú až do 17.storočia. Jej rozmach nastal najmä po 2.svetovej vojne, keď Američania okupovali Japonsko a vláda bola slabá. Členovia boli známi tým, že svoje operácie nezakrývali a telá mali posiate rozsiahlym tetovaním. Tetovanie slúžilo jednak ako ozdoba, k začleneniu do hierarchie jakuzi ale i ako test, či jedinec zvláda bolesť. Väčšine členom chýbali články prstov, čo značilo ich zaradenie do jakuzi a potrestanie ich šéfom. Podľa svojho tetovania sa jednotlivý členovia poznali už na diaľku. Napríklad dva kvety znamenali, že patrili pod šéfa.
V Rusku bolo tetovanie prepojenie Japonského a Amerického tetovania. Najznámejšie sú tetovania z väzenia, kde znamenali určitú šaržu. Niektorí  si dávali tetovať napríklad hviezdičky podľa hodnosti, akú v armáde dosiali, taktiež častým motívom boli komunistické idoly ako Karl Marx či iný.

Pýcha aj trest. Japonské tetovanie prešlo zložitou históriou, obľúbila si ho aj mafia

V Európe je tetovanie dodnes ešte v začiatkoch. Na Európskom kontinente začal tento prúd prenikať ako posledný. Dodnes sem prenikajú nové štýly. Nepísaným kráľom je Paul Booth, ktorý sem tetovanie priniesol. Sám tvrdí, že Česi sú jedným zo špičky v tetovaní.
Na tetovanie sa používajú farby a pomôcky, ktoré sa kupujú v tetovacích skladoch. Farby sú vyrobené z koreňa rastliny Curosumi, ktorá je prírodná a najčastejšie používaná. Vo väzeniach sa dodnes tetuje v zlých hygienických podmienkach. Tetuje sa lacnými tušmi, alebo zmesou z popola, cigariet a moču. Používajú sa žiletky, ihly, spinky, atrapy ihiel či rôzne drôty.

V nedávnej dobe bolo populárne UV tetovanie, ktoré je dnes zakázané pre jeho škodlivé účinky. Toto tetovanie nebolo za bežného svetla vidieť, iba pod UV svetlom.
Strojčeky na tetovanie sa dnes vyrábajú po celom svete.
Okrem talentu potrebuje tattoer hygienické schválenie, bez ktorého salón nemôže fungovať.  Pre lepší pocit klienta certifikát, ktorý vydávajú licencované tetovacie štúdia.

MICHAL ŠIPOŠ

Michal, prezývaný ,, Šipo „. Má 25 rokov a svoje prvé tetovanie skúšal už v 14, kedy si sám vyrobil strojček z ihly zo šijacieho stroja a strojčeka z walkmana. O tetovanie sa zaujíma odjakživa, páči sa mu a fascinuje ho. V jeho rodine nieje nik potetovaný no on sám sa v dnešnej dobe môže pochváliť peknou zbierkou na svojom tele t.j ruka, prsia, lýtko, stehno. K jeho remeslu ho nik neviedol ani neučil, dostal iba pár grifov a základných informácií od kamarátov z tetovacích salónov. Bol samouk. Často mu s návrhmi pomáha jeho mladší brat. Certifikát má od roku 2007

Ako si začal s tetovaním?
O kreslenie som sa zaujímal od mala, mal som k tomu vždy vzťah. Najprv som začal s grafitami asi v 90 rokoch . Neskôr keď som dostal pokutu som rozmýšľal nad iným, pretože som chcel nechať odkaz a tak som sa začal zaujímať o kožu. Prvé tetovanie som začal skúšať na kamarátoch, ktorý vedeli, že sú to moje začiatky a mali prisľúbené, že keď budem skúsenejší tetovania im prerobím.

Kedy sa tvoje tetovanie dalo nazvať tetovaním?
No po 5 rokoch sa dá nazvať schopné 🙂

Ako bolo tvoje účinkovanie na tetovacej scéne?
Tetoval som v 3 tetovacích salónoch popri iných tetovačoch, Svoje vlastné štúdio som si otvoril v Petržalke a dnes mám otvorené svoje štúdio v Dúbravke v Bratislave.

Aké bolo tvoje prvé tetovanie na tvojom tele?
Svoje prvé tetovanie som mal na stehne, aby ho nebolo vidno, pretože moja mama stým nesúhlasila. V mojej práci ma podporovala ale nesúhlasila, aby som bol ja sám potetovaný, nakoľko je i dodnes známi zastaralý názor : ,, kto je potetovaný je basista“.

Máš dáky nepríjemný/príjemný či zvláštny zážitok z tvojej práce?
Nepríjemný si spomínam na to, keď som tetoval jednu nemenovanú dámu a tej hrozne smrdeli nohy po octe, fuj. 🙂
A z tých zvláštnych, asi keď som tetoval penis alebo genitálie.

Ktoré je najnepríjemnejšie miesto na tetovanie z pohľadu tetovača?
Nerád tetujem vnútornú stranu ruky, ale závisí to od jednotlivca. Niektorý majú hrošiu kožu, na ktorú veľmi zle chytá farba, niektorí opak veľmi jemnú. Ale vytetujem všetko.

Má i tvoja priateľka nejakú pýchu od teba?
Áno,  má na nohe kvety.

Robíš prácu z ľuďmi, dostávaš aj ponuky na rande?
Áno, je to zaujímavá práca, spoznávam veľa ľudí a ponuky boli.

Ktoré obrázky tetuješ rád a ktoré menej?
Vytetujem všetko, ale najradšej tetujem charaktery, reálne tetovanie, to sú tváre, portréty, nemám rád old school.

Radšej tetuješ farebne alebo čiernobielo?
Je to asi jedno len farebné je prácnejšie, a niekedy horšie chytajú farby.

Hľadanému vrahovi maskoval tetovaním jeho poznávací znak pražský tatér

ALIENST TATTO

Aliens tatto vzniklo v roku 1998. Založil ho Peter Rybár, prezývaný ,,Ryby“. Štúdio má dlhú minulosť, no dnes funguje na 100%. Najlepšie sa z pomedzi tatterov uchytil Michal Laskovič známi pod menom ,, Lasky „, ktorý si svojou šikovnosťou, zručnosťou a cieľavedomosťou dokázal vytvoriť meno s veľkým M. Štúdio navštívili a stále navštevujú rôzne slávne mená, ako napríklad hokejisti Uram či Lažo. Taktiež štúdio často využívajú i televízne stanice pre svoje natáčanie. Štúdio ponúka i možnosť zaškolenia v oblasti tetovania a piercingu formou individuálneho školenia. 

Prečo si sa rozhodol otvoriť si štúdio?
Vždy ma zaujímalo umenie. Raz som si povedal skúsim podniknúť niečo sám, skúsim investovať a uvidím čo z toho…

Sám Ryby o salóne hovorí:
Zdokonaľujeme sa a stále ideme dopredu, snažíme sa stále vychytať chyby. Dnes sa môžeme pochváliť širokým spektrom nášho pôsobenia od tetovania, pearcingu, airb-rush po tvorbu web stránok či hudobnou produkciou. Môžem sa pochváliť, že som mal jedno z prvých tetovacích štúdií v Bratislave, a taktiež prvenstvom v pearcingu.

Lasky, ako si začal tetovať?
Tetovať som začal skúšať v 15 rokoch, tak ako asi každý s vlastnoručne vyrobenými strojčekmi a pospájanými ihlami. Prvé tetovanie som skúšal na sebe na predlaktí.

Ryby a tetovanie?
Moje tetovania sú ako cesta, takže je to vlastne mapa môjho podnikania, ktorá nebola vždy dokonalá alebo príjemná. Čím sa približujem k väčšiemu dátumu či dlhšiemu pôsobeniu na svete, tým je tetovanie kvalitnejšie a pre mňa príjemnejšie. Teraz prichádza leto a opäť mám chuť pridať do svojej zbierky niečo nové.

Lasky, ako si začal tetovať?
Tetovať som začal skúšať v 15 rokoch, tak ako asi každý s vlastnoručne vyrobenými strojčekmi a pospájanými ihlami. Prvé tetovanie som skúšal na sebe na predlaktí, potom som tetoval rôznych kamarátov. V roku 2002 som sa dostal do Aliens tatto. Tu som mal priestor a profesionálne pomôcky a tak sa začala moja práca zdokonalovať. Prešla vývojom, ktorým som sa dostal až tam kde som dnes. Dnes robím dve tetovania denne a mám obsadené termíny 2 mesiace dopredu.

Prečo si začal tetovať?
Hm, rad som si vždy čarbal po zošitoch či papieroch. Na základnej škole som mal spolužiaka a tomu sa moje kresby páčili, raz mi dal strojček a povedal ty ma raz potetuješ. Dnes, už sa tomu venujem príliš dlho nato, aby som stým prestal.

Čo nato tvoje okolie, rodina?
Rodičom to zo začiatku vadilo, nezakazovali mi to, ale ani neschvaľovali. Postupne, keď moju prácu pochválili i mamine kolegyne začali svoj názor meniť. Dnes, sa dokonca môže i otec pochváliť mojou kresbou na svojom tele.

Aké tetovania máš ty na vlastnom tele?
Ja mám tetovanie na každej časti svojho tela okrem ľavej nohy.

Vieš  si spomenúť na príjemný/nepríjemný zážitok z tvojej práce?
Príjemný? vždy je najpríjemnejšie, keď ma zákazník po mojej práci pochváli. To je najpríjemnejšia vec. Pocit z dobre vykonanej práce.
A nepríjemné? Asi to, že ma obťažujú sexy zákazníčky (smiech).

Zaujímavé miesto, ktoré si tetoval?
asi spodok palca na nohe, ktorý po určitom čase zmizol, alebo peru.

Ktoré miesta sa ti tetujú najlepšie a ktoré najhoršie?
Rád tetujem lýtko, stehno či chrbát. Zle sa mi tetujú ťažko prístupné miesta ako napríklad triceps či vnútro ruky.

Aký štýl rád/nerád tetuješ?
Rád tetujem obrázky, pri ktorých môžem použiť svoju fantáziu a posunúť sa v nich kam chcem. Napríklad keď si môžem dotvoriť vlastné pozadie. Nerád tetujem Tribalové ornamenty.

Radšej tetuješ farebne či čiernobielo?
Čiernobielo

Chceš sa pochváliť svojími oceneniami, certifikátmi či súťažami?
Z certifikátov mám ten hlavný a to zdravotný (smiech). Často navštevujeme rôzne výstavy a veľtrhy. Z tých zaujímavých môžem spomenúť erotické veľtrhy, kde sme dokonca tetovali Rozembergové spolupracovníčky.

Vojak má vyčnievať výkonom, nie tetovaním . Pentagon chce tetovanie zakázať

CORBEN TATTOO & MINI CLINIC

Je mladý, sebavedomý, šikovný, talentovaný a ambiciózny. Tetuje zhruba iba tri roky, ale ako jeden z mála tatterov sa môže pochváliť vysokou školou. Okrem tetovania a vlastnej tvorby sa venuje aj priemyselnému, grafickému dizajnu a readymade-u.  V budúcnosti by rád rozšíril svoje pole pôsobnosti napríklad aj o odstraňovanie tetovaní laserom..

Sám tvrdí:
Najkrajší je ten super pocit, keď po dokončení práce vidíte v očiach vašich zákazníkov taký ten , nazvime ho spokojný a šťastný výraz tváre. Ten výraz nenahradia žiadne peniaze. Budem len rád ,ak sa bude tetovaniu naďalej v budúcnosti dariť!

Ako si sa dostal k tetovaniu a ako sa postupne vyvíjala tvoja kariéra?
Okolo maľovania sa motám, už od kedy som začal ako 7 ročný chodiť do umeleckej školy. K tetovaniu som mal teda už namierené, len som musel počkať zopár rokov na tú správnu chvíľu. V našej partií sa začali postupne dávať tetovať všetci, až prišiel rad na mňa. K prvej kerke ma dokonca “dotlačil” vlastný otec so slovami : ,, daj si to urobiť keď som to už ja nestihol ”. Zoznámili ma s Martinom Valáškom, ktorý ešte tetuje dodnes. Návrh na prvú kerku som si samozrejme kreslil sám a tak sa ma spýtal či by to bol pre mňa problém sem tam mu niečo pomôcť nakresliť. Samozrejme, že nebol a tak sa časom naša spolupráca vyvíjala a ja som sa tak aj vďaka jeho pomoci a radám dostával stále hlbšie do problematiky tetovania.
S ceruzkou v ruke som v jeho štúdiu presedel hádam aj celé dni. Po čase, ma však začalo vábiť aj akési pokušenie “do niečoho pichnúť”. Prvá skúsenosť bola samozrejme rozpačitá, ale práve to ma nakoplo. Každú ďalšiu prácu, som sa snažil robiť k väčšej spokojnosti mojich prvých zákazníkov ako i mňa. Veľmi rýchlo som sa snažil napredovať a prinášalo to svoje ovocie! Už po pár mesiacoch som zvládol aj náročnejšie motívy, takže ma to hnalo stále vpred. Neskôr som sa osamostatnil a zhruba po dvoch rokoch som mal už vlastné štúdio a za sebou spoluprácu s viacerými známymi osobnosťami. (Martin Škrteľ, Vladimír Weiss ml.,Marek Sapara, Juraj Halenár, Radek Dosoudil, Dominika Cibulková, atď..) Dnes pôsobím v Banskej Bystrici, kde idem svoje aktivity rozvíjať aj ďalšími smermi.

Tetovanie Budhu uráža veriacich, povedali Britovi na Srí Lanke a vyhostili ho

Čo pre teba znamená táto práca?
Osobne beriem tetovanie ako životný štýl. Všetko čo prináša (dobré aj zlé) ma napĺňa po umeleckej aj všeobecnej stránke. Stále sa snažím medzi ľudí šíriť, že tetovanie má svoju podstatu, históriu, princípy a vlastnú dušu či posolstvo. To čo si v ňom každý z nás nájde je jeho osobná vec, ktorá ako tetovanie je trvácna. Pri tomto remesle som si už prešiel tými najkurióznejšími situáciami, ale bez rozdielu toho či boli negatívne alebo pozitívne, určite ma posúvajú ďalej a stále viac presviedčajú o tom, že je to úžasné spájať príjemne s užitočným.

Ktoré motívy, miesta sa ti tetujú ľahšie, ktoré naopak ťažšie?
Rovnako ako každý motív aj ľudia ktorí s nimi prichádzajú sú jedineční. Ťažko mi zovšeobecniť či sa mi tamto alebo toto robí ťažšie (tým myslím aj farbu ), či tamten alebo onen námet je krajší ako ten predchádzajúci alebo budúci. Dokonca nerobím rozdieli ani medzi tými čo si dávajú svoje tetovanie na menej viditeľné miesto z osobných dôvodov, alebo tými čo sa ním pýšia drvivou väčšinou plochy svojho tela. Myslím, že ide skôr o to, že je to skupina ľudí spojená umením na vlastnej pokožke. Nie je to len tá ihla čo sa vám dostáva pod kožu. Postupom sa z toho pre mnohých stane rovnako ako pre mňa životný štýl a to už len ťažko zmazať z pocitov a podvedomia.

Akými tetovaniami sa môžeš pochváliť na vlastnom tele?
O mojich tetovaniach sa nebudem zmieňovať, aj tak by kope ľudí nedávali zmysel . Sú mojou súčasťou a tak to zostane po zbytok mojich dní.

Kristína Štrbavá