PREZIDENT: Ivan Gašparovič podpísal novelu Občianskeho súdneho poriadku

365

Súčasná priemerná dĺžka týchto súdnych konaní by sa tak mala skrátiť z 13 až 14 mesiacov na menej ako jeden rok.
Jedným z nástrojov na urýchlenie je zavedenie lehôt na procesné rozhodnutia súdov v 13 oblastiach. Budú tak môcť pružnejšie reagovať na niektoré situácie, ktoré zbytočne predlžujú konanie. Na odoslanie uznesenia o oprave alebo doplnení podania, ak je napríklad neúplné či nezrozumiteľné, bude 60 dní. V súčasnosti neexistuje žiadny termín. Ak navrhovateľ vezme návrh späť, musí súd rozhodnúť do 30 dní o zastavení konania. Zavádza sa tiež procesná 30-dňová lehota, v ktorej má súd rozhodnúť o trovách konania.
Ministerstvo spravodlivosti, ktoré novelu pripravilo, sa zameralo aj na zníženie možnosti obštrukcie zo strany účastníkov konania a ich právnych zástupcov, ak neprídu na pojednávanie pre zdravotné dôvody. Tu sa zavedie podobný mechanizmus ako v Trestnom poriadku. Teda, ak sa nemôžu dostaviť, ošetrujúci lekár musí písomne potvrdiť, že dotyčný nie je schopný sa na pojednávaní zúčastniť bez ohrozenia svojho života alebo zhoršenia zdravotného stavu.
Na internetovej stránke rezortu spravodlivosti sa majú objaviť formuláre, ktoré sa týkajú výživného. Týmto dôjde k odľahčeniu súdov, ktoré museli mnohokrát vyzývať účastníkov na odstránenie chýb z návrhov. Zároveň to pomôže účastníkom konania pri vypracúvaní takéhoto podania, najmä v prípadoch, keď nemajú svojho právneho zástupcu.
Súdy dostanú širšie právomoci vo veciach maloletých. Podľa novej legislatívnej úpravy budú môcť komunikovať s obcou alebo štátnymi orgánmi starostlivosti o deti pri zisťovaní dôvodov nepodrobenia sa rozhodnutiu o výchove maloletých detí, ako aj o mieste ich pobytu. Na dosiahnutie výkonu rozhodnutia môže súd po bezvýslednej výzve opakovane uložiť pokutu do výšky 200 eur, ale aj zastaviť vyplatenie rodičovského príspevku či prídavku na dieťa.
Podmienky na vymenovanie osoby do funkcie národného člena v Eurojuste sa od budúceho roku zmenia. Po novom bude na tento post vymenúvaná osoba na základe jej profesijných a odborných predpokladov. Vyplýva to zo zákona o zastúpení SR v Eurojuste, ktorý podpísal prezident.
Prihliadať sa bude aj na jazykové znalosti a skúsenosti, ktoré by mali umožňovať riadny a efektívny výkon úloh Eurojustu. Navyše funkciu národného člena bude môcť zastávať len prokurátor, ktorý má najmenej desaťročnú prax na úseku trestného práva. Ak bude zvolený za prezidenta alebo viceprezidenta Eurojustu a zostávajúca časť jeho štvorročného funkčného obdobia bude kratšia ako doba na tomto poste, nová právna úprava umožňuje predĺženie jeho funkčného obdobia.
Prezident podpísal aj novelu zákona o štátnej službe colníkov a viacero ekonomických právnych noriem.