Uviedol to dnes Ján Drgonec z Fakulty práva Paneurópskej vysokej školy, ktorý ako prvý rečník vystúpil na dnešnej medzinárodnej konferencii eVoting zameranej na elektronické voľby.
„S elektronickými voľbami sa podľa môjho názoru vnáša do volebných výsledkov iná štruktúra voličov, a teda iný pohľad na svet. A to je to, čo by mohlo najviac otriasť zaužívanými politickými stranami a najznámejšími politickými tvárami,“ povedal Drgonec.
Riešenie otázky bezpečnosti takéhoto hlasovania je podľa neho skôr otázkou programátorov ako právnej úpravy. „Úlohou právnej úpravy je vytvoriť taký režim, v ktorom by zabezpečovanie mohlo fungovať. Zabezpečenie je už vecou technickou,“ poznamenal.
Poslanec Národnej rady SR Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) však poukazuje na to, že hrozba podvodov a zneužívania cudzích hlasov existuje nielen pri elektronickom hlasovaní, ale rovnako aj v súčasnom systéme. „Elektronické voľby osobne považujem za veľmi dobrý nápad a sám som to presadzoval do nášho programu, takže verím, že nájdeme dohodu medzi rozhodujúcimi politickými stranami na Slovensku, aby sme čo najskôr mohli voliť aj elektronicky,“ povedal pre TASR. Pri dobrej vôli je podľa neho možné stihnúť realizovať tento zámer aj do najbližších celoplošných volieb, ktoré by sa mali konať v roku 2014. „Dá sa to stihnúť minimálne tým spôsobom, aby mohli elektronicky voliť tí, ktorí chcú voliť zo zahraničia,“ dodal.
„Ukazuje sa, že 73 percent ľudí uprednostňuje internetové hlasovanie pred papierovým,“ uviedol dnes jeden z pozvaných rečníkov konferencie Henrik Nore z nórskeho ministerstva pre samosprávy a regionálny rozvoj. Škandinávska krajina v tomto roku po prvý raz na komunálnej úrovni skúšobne uskutočnila v niekoľkých oblastiach voľby cez internet. Tieto majú položiť základ pre prípravu celoplošného internetového hlasovania vo voľbách nórskych zákonodarcov, ktoré sa plánuje na rok 2017. „Teraz je rozhodnutie na parlamente. Po tejto skúške na komunálnej úrovni, experti pripravia do roka ich vyhodnotenie a následne túto správu predložíme parlamentu, ktorý definitívne rozhodne,“ priblížil Nore.
Parlamentné voľby s možnosťou hlasovať cez internet už má za sebou Estónsko. Kým pri prvom pokuse v roku 2007 túto možnosť využilo približne päť percent voličov, v tomto roku z internetu pochádzal už takmer každý štvrtý hlas. Celkový počet účastníkov volieb sa pritom zväčšil len o necelé dve percentá.
„So systémovým zabezpečením nemáme problém, ale to je len polovica problematiky. Zvyšok je právne zabezpečenie, a to sa samozrejme musí upravovať. Pridávame viac a viac detailov do zákona,“ povedal projektový manažér estónskeho internetového hlasovania Tarvi Martens.
Pobaltská krajina podľa jeho slov doteraz nemala žiadne vážnejšie problémy s hlasovaním cez internet. „Ale v poslednom čase máme istú opozíciu, pretože jedna strana stráca hlasy, keďže ich voliči nie sú užívatelia internetu. A to je prirodzene problém,“ konštatoval.
Dnešná medzinárodná konferencia pozostáva z troch hlavných bodov. Pozvaní experti by v nich mali prerokovať potrebné legislatívne zmeny, pohľad vedeckej obce na problematiku elektronických volieb a ich organizačné, informačné a technické zabezpečenie. V úvode konferencie pred rečníkmi vystúpil s krátkym príhovorom predseda Národnej rady SR Richard Sulík (SaS), ktorý spoločne so svojím straníckym kolegom, ministrom kultúry Danielom Krajcerom prevzal nad podujatím záštitu.