SNS: Ministerstvo vnútra si s Berényim nevie poradiť

850

A to napriek tomu, že Berényi v januári 2011 verejne vyhlásil, že o druhé štátne občianstvo požiada. Na dnešnej tlačovej konferencii to konštatoval prvý podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko.
„Zákony v tejto republike platia. Či sú dobré, alebo zlé, je vecou parlamentu. Ale vecou výkonnej moci je naše zákony rešpektovať,“ vyhlásil v apríli 2011 Lipšic na margo zákona o štátnom občianstve, ktorý získanie občianstva iného štátu považuje za dôvod na automatickú stratu občianstva Slovenskej republiky.
Slovenská národná strana následne upozornila Ministerstvo vnútra (MV) SR, že ak Berényi získal maďarské občianstvo, stratil slovenské a nemôže byť v registri strán vedený ako predseda SMK. Ministertvo vnútra podľa Danka vo svojej odpovedi z 15. augusta konštatovalo, že je nespôsobilé zistiť, či je Berényi maďarským občanom. „Menovaný na dožiadanie správneho orgánu uviedol, že naďalej je občanom Slovenskej republiky, pretože podľa čl. 5, ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky nikomu nemožno odňať štátne občianstvo SR proti jeho vôli a z tohto dôvodu považuje za bezpredmetné uviesť, či nadobudol štátne občianstvo,“ uvádza sa v odpovedi MV SR Slovenskej národnej strane. Z tohto dôvodu MV SR konštatuje, že sa Berényimu nepodarilo preukázať nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva. „Dovolí si smiať sa do očí tejto krajine a na druhej strane tvrdiť, že chce ostať občanom tejto republiky,“ komentoval Berényiho vyjadrenia Danko.
Kriticky sa vyjadril aj na adresu 44 poslancov, ktorí dali na Ústavný súd SR podnet proti súčasnému zneniu zákona o štátnom občianstve, ktorý dvojaké občianstvo zakazuje. Pripomenul, že Európsky dohovor o občianstve č. 166 stratu občianstva v prípade získania občianstva iného štátu umožňuje. „Je to dokument Rady Európy, ktorý jasne hovorí o mechanizme získavania a straty štátneho občianstva,“ vysvetlil Danko. Dokument podľa neho hovorí o tom, že každý štát sa slobodne rozhoduje, aké dôsledky vyvodzuje z toho, že jeho občan získa občianstvo iného štátu. Naviac v stati, ktorá hovorí o neodňateľnosti občianstva sa uvádzajú výnimky, z ktorých hneď prvá je práve získanie občianstva iného štátu.
Už Benátska komisia podľa Danka konštatovala, že maďarský zákon o dvojakom občianstve nie je v súlade s medzinárodným právom, podľa SNS narúša aj Trianonskú zmluvu a dohovory, ktoré vznikli po druhej svetovej vojne. Dodal, že predstavitelia vlády by mali v prípade neochoty Maďarska vydať zoznam našich občanov, ktorí získali občianstvo MR, informovať európske inštitúcie, že MR ignoruje „predmetné“ dohovory.
Slovenská národná strana je podľa Danka znepokojená aj „vyzbrojovaním maďarskej armády“, ktorá okrem tridsiatich vrtuľníkov z USA získala aj dva fínske vrtuľníky. Danko tiež vyjadril sklamanie, že premiérka Iveta Radičová nevyužila návštevu USA aj na to, aby sa opýtala na dôvody darovania vrtuľníkov Maďarskej republike.