Dosah teroristických útokov pre mnohých Američanov nezoslabol dokonca ani po desiatich rokoch, vyplýva z prieskumu agentúry AP a centra pre výskum verejnej mienky (NORC) na univerzite v Chicagu.
Hororové udalosti z New Yorku, Washingtonu a zo Shanksvillu v Pensylvánii stále vyvolávajú v Američanoch zmiešané emócie v čase, keď sa Spojené štáty pripravujú na desiate výročie dňa, na ktorý sa nedá zabudnúť.
Škála pocitov je široká – od strachu a šoku zo straty nevinných životov až po vlastenectvo a hrdosť na hrdinov zápasiacich v unesených lietadlách, v troskách spadnutých mrakodrapov a v otrasenom Pentagóne.
Po desiatich rokoch je americký národ zmenený – ide ďalej, ale zmenil sa, tvrdí AP. Lisa Schmidtová (48) z Vancouveru v americkom štáte Washington myslí na 11. september skoro každý deň a takmer vždy, keď vidí lietadlo.
Intenzita rozmýšľania o septembrových udalostiach a konfrontácia s týmito myšlienkami je pre Schmidtovú vždy veľmi nepríjemná, hoci majiteľka marketingovej firmy nepoznala nikoho, kto zahynul alebo utrpel zranenia.
Iní ľudia, ako napríklad 54-ročná Susan Garrisonová z Carthage v americkom štáte Tennessee, sa kvôli obavám z ďalších útokov držia ďalej od letísk.
„Nebudem letieť,“ povedala Garrisonová, a to aj napriek zvýšenej bezpečnosti. Od teroristických útokov nenastúpila do lietadla. Podľa nej by sa útočníci mohli pokúšať hľadať si prácu na letiskách.
Takmer tretina opýtaných – 32 percent – sa obáva, že by sa oni sami alebo členovia ich rodiny mohli stať obeťami terorizmu. Od roku 2004 toto číslo mierne kleslo – vtedy malo obavy 38 percent.
V prieskume AP-NORC veľká väčšina ľudí uviedla, že 11. september zmenil všetko. Až 94 percent opýtaných si myslí, že to zmenilo politiku a 90 percent sa domnieva, že tiež rozhodovania politických lídrov o výdavkoch.
Američanov udalosti spojené s teroristickými útokmi spojili, uviedlo 88 percent respondentov. Celkovo 89 percent sa domnievalo, že to malo vplyv na ekonomiku.
Krátko po útokoch americká vláda vytvorila Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť, vznikol Úrad pre bezpečnosť dopravy, Národné protiteroristické centrum a množstvo ďalších centier a vládnych výborov, určených na zabezpečenie bezpečnosti krajiny.
Udalosti z 11. septembra zmenili i spôsob, akým Američania hovoria so svojimi deťmi, uviedla AP. Konverzácie o nebezpečenstve od „cudzích ľudí“, alebo rady o tom, ako zutekať na ulici, sa rozšírili.
Pribudli témy o ľuďoch, ktorí „nemajú radi“ Američanov a vysvetľovanie dôvodov, prečo si treba vyzúvať topánky v niekedy pridlhých radoch pri bezpečnostných kontrolách na letiskách.
Celkovo 55 percent opýtaných obyvateľov USA, ktorí majú deti vo veku do desať rokov, sa s nimi rozprávalo o tom, čo sa stalo 11. septembra. Ďalších 45 percent s deťmi o týchto udalostiach ešte nehovorilo.
Celonárodný prieskum AP-NORC sa uskutočnil v období od 28. júla do 15. augusta na vzorke 1087 dospelých. Možná odchýlka predstavuje 4,1 percenta.
Úvod Zaujímavosti Zaujímavosti USA: Dosah teroristických útokov z 11. septembra nezoslabol ani po desaťročí