A.BELOUSOVOVÁ: \"Bordel\" v Malackách odmietam považovať za prejav etnicity

444

„Bordel v Malackách odmietam považovať za prejav etnicity,“ vyhlásila Belousovová potom, ako osobne navštívila problémovú ulicu v mestečku.
Dodala, že prejavom rómskej etnicity sú napríklad piesne a tance, ktoré budú aktuálne predvádzať na festivale v Trebišove. Problémy v Malackách podľa nej nesúvisia s etnicitou Rómov, ale so spôsobom života neprispôsobivej rodiny. Preto by mali byť riešené rovnako, ako v prípade akýchkoľvek iných občanov, teda konaním zodpovedných orgánov na základe existujúcich zákonov.
„Chcem zdôrazniť, že takýchto a podobných prípadov je na Slovensku veľmi veľa a len vďaka odvahe pána Dobrovodského je tento tak výrazne medializovaný,“ vyhlásila. „Dnes je to prípad, ktorý sa týka Záhoria a Malackiek, zajtra to môže byť iná oblasť a konflikt môže byť oveľa ostrejší,“ doplnila. Nekonanie zodpovedných inštitúcií v takýchto kauzách podľa nej len zvyšuje napätie a vytvára priestor pre politických radikálov, ktorí sa snažia z témy ťažiť bez toho, aby ju riešili.
Podnetom, na základe ktorého sa Belousovová rozhodla osobne navštíviť mestečko, bola podľa nej návšteva Štefana Šarkőzyho z Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity v Malackách, podľa ktorého problémy v súčasnosti spôsobuje už len Dobrovodský. Zároveň sa mal vyjadriť, že premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) si neželá ďalšiu medializáciu prípadu.
„Chcem, aby sa pani Radičová vyjadrila, či pán Šarkőzy konal na jej pokyn a či ho inštruovala, že si neželá ďalšiu medializáciu,“ vyhlásila Belousovová. Dodala, že po porade s pánom Šarkőzym podala rómska rodina na Dobrovodského trestné oznámenie. „V pondelok ma obvinili z rasizmu a niektoré tie dievčatá, čo tam bývajú, ma obvinili, že ich chcem najať ako prostitútky v Bratislave. Že ich v noci filmujem, ako chodia na záchod,“ potvrdil Dobrovodský. Dodal, že podľa neho sú to „rodené klamárky“ a naviac, keďže ich je v rodine štyridsať, majú na každé svoje tvrdenie vždy „dvadsať svedkov“.
Podľa Dobrovodského dostala táto rómska rodina za posledné desaťročia už štyrikrát nové bydlisko, naposledy údajne „vybývali“ za sedem rokov dom v Gajaroch. Táto obec im potom na svoje náklady zaistila ubytovanie v Malackách, čím sa problému zbavila.
V Malackách sa im aj Dobrovodský podľa vlastných slov zo začiatku snažil pomáhať. „Dal som im staré oblečenie, zrkadlo, nábytok. Odvačili sa mi tým, že mi prestrihali plot, kradli železné veci,“ povedal. Susedke Anežke Rafaelovej, ktorá je tiež Rómka, podľa Dobrovodského naprv „zbúrali šopu, potom ukradli dva bicykle, potom jej rozobrali železný prístrešok, potom sa pokúsili na jej dvore stavať ďalšiu nelegálnu stavbu“. Rafaelová sa napokon z ulice odsťahovala.
Dodal, že na svojom dvore má táto neprispôsobivá rodina smetisko, v ktorom sa množia potkany. „Behajú aj po ulici, jeden sa dostal do auta známemu a rozhrýzol mu tam káble,“ povedal Dobrovodský. Vzhľadom na to, že sa členovia tejto rodiny pomerne bežne vyhrážajú ostatným obyvateľom ulice zabitím, sa z nej už viacero obyvateľov vysťahovalo, vrátane Dobrovodského sestry. On sám musel brať istý čas antidepresíva.
Trestné oznámenia, ktorých doteraz podal „asi dvadsať“ podľa Dobrovodského žiadny efekt nemali a veci za začali meniť až po výraznejšej medializácii prípadu v posledných mesiacoch.
„Táto jedna neprispôsobivá rodina zamestnáva stovky ľudí,“ poznamenal s tým, že napriek tomu obyvateľom ulice viac ako dva roky nikto z kompetentných nedokázal pomôcť. „Policajti sa ich boja,“ poznamenal. Malacky totiž nie sú také veľké mesto, aby policajta nebolo možné nájsť aj v čase, keď je v civile.
„Pýtam sa ako poslankyňa, kde sú kompetentné úrady, keď si pozeráme v Novom čase, že po dvore behajú potkany veľké ako mačky a hygienik nekoná,“ vyhlásila Belousovová, podľa ktorej je možné zasiahnuť na základe dnes platných zákonov. Neporiadok na dvore a v okolí čiernych stavieb, ktorá rodina vybudovala, je podľa nej možné považovať za „čiernu skládku“, voči ktorej môže zasiahnuť hygienik. Deti by podľa nej na základe zákona o rodine mal štát rodičom odobrať, keďže sa o ne nedokážu postarať a žijú v otrasných podmienkach. Čierne stavby je podľa Belousovovej možné riešiť na základe stavebného zákona.
„Je porušovaná ústava, občiansky zákonník, stavebný poriadok, zákon o priestupkoch, zákon o rodine, zákon o odpadoch,“ dopnil ju jej právny poradca Peter Herzog. Dodal, že k porušovaniu zákona dochádza permanentne už dlhý čas a zákony umožňujú takéto konanie postihovať.