Vyplýva to z analýzy envirorezortu, ktorú dnes vláda vzala na vedomie.
Slovensko by do konca budúceho roku malo dosiahnuť súlad s európskou smernicou o čistení komunálnych odpadových vôd pre 97 percent celkového množstva biologicky odstrániteľného znečistenia. Odhad potrebných nákladov sa stanovil pre tie aglomerácie, ktoré doposiaľ nedosahujú zhodu s predmetnou smernicou.
Ministerstvo vyčíslilo aj náklady na tzv. núdzový variant napĺňania smernice, ktorý by si vyžiadal 318,7 milióna eur. V tomto prípade by sa realizovala najmä výstavba prípadne rekonštrukcia čističiek odpadových vôd bez realizácie stokových sietí s tým, že by sa odpadové vody do čističiek dočasne zvážali.
Envirorezort pripustil, že tento postup by nebol štandardný, ale zabezpečilo by sa ním aspoň požadované čistenie odpadových vôd. „Pri takomto postupe však hrozí reálne riziko, že Európska komisia vyvodí voči SR dôsledky vo forme pokút za nesplnenie záväzkov, keďže medzi záväzky patrí nie iba čistenie, ale aj odvádzanie komunálnych odpadových vôd verejnou kanalizáciou,“ konštatuje sa v materiáli.
Náklady na čiastkový variant, kedy by boli zo štátneho rozpočtu vyčlenené finančné prostriedky prednostne na výstavbu a rekonštrukciu čističiek a časť stokových sietí, by sa pohybovali od 550 do 600 miliónov eur.