Pre TASR to dnes povedal poslanec Smeru-SD Róbert Madej s tým, že členovia jeho strany sa voľby určite zúčastnia.
To, že bude voľba tajná a nie verejná, spôsobil stredajší (15.6.) verdikt Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý pozastavil účinnosť niektorých ustanovení schválenej novely zákona o rokovacom poriadku. Tie zmenili tajnú voľbu generálneho prokurátora na verejnú.
Predseda NR SR Richard Sulík (SaS) dnes tento verdikt komentoval, čo sa zdá Madejovi nenáležité a neopodstatnené. V tejto súvislosti opozičný poslanec pripomenul verdikty ÚS, ktorými označil za protiústavné aj zákony bývalej vlády.
Plénum ÚS sa novelou rokovacieho poriadku zaoberalo na podnet súčasného námestníka a zastupujúceho generálneho prokurátora Ladislava Tichého. Ten žiadal ÚS, aby rozhodol o neplatnosti koaličnej novely rokovacieho poriadku, ako aj o pozastavení účinnosti ustanovení, ktoré umožňujú voliť verejne. V návrhu naznačuje politické pozadie prijatia takejto novely.
Rozhodnutie o pozastavení účinnosti sa stane právoplatným po jeho vyhlásení v Zbierke zákonov. „Právoplatnosťou rozhodnutia o pozastavení účinnosti sa neobnovuje platnosť predchádzajúcej právnej úpravy,“ vysvetlila hovorkyňa ÚS Anna Pančurová.