VLÁDA: Na Slovensku sa nepripravoval žiadny teroristický útok

369

Konštatuje sa to v návrhu Národného akčného plánu boja proti terorizmu na roky 2011 až 2014, ktorý dnes schválila vláda.
Rovnako tu teroristické skupiny nevyvíjali žiadne priame aktivity. Polícia nemala ani poznatky o príprave takéhoto útoku na slovenskom území. SR podľa ministerstva vnútra (MV) nie je naďalej so značnou pravdepodobnosťou primárnym cieľom ohrozenia terorizmom. „Boli však zachytené viaceré signály o zvýšení rizika teroristického ohrozenia SR a jej záujmov v zahraničí súvisiace najmä s vývojom bezpečnostnej situácie v Afganistane, Iraku a verejne prezentovanými výzvami teroristických vodcov na rozšírenie celosvetového džihádu, ako aj s aktívnou účasťou SR v medzinárodných organizáciách, na zahraničných protiteroristických aktivitách a operáciách,“ upozorňuje MV.
Zvýšené riziko naďalej pretrváva v možnosti zneužívania slovenského územia teroristickými organizáciami na tranzit, materiálno-technickú podporu a zázemie po spáchaní takéhoto trestného činu. Rizikovým faktorom je takisto nelegálna migrácia osôb, nakoľko môžu byť medzi migrantmi členovia a podporovatelia teroristických skupín.
Na Slovensku možno hovoriť o umiernenosti moslimskej komunity. Lídri moslimských združení sa dlhodobo vyhýbajú verejným radikálnym prejavom na dianie v krízových oblastiach spojených s aktivitami islamských radikálov, ako aj reakciám na medializované prípady kritiky islamu. Existujú ale signály o nepriamom vplyve fundamentalistických a extrémnych výkladov islamu zo zahraničia na niektorých radikálnejších moslimov žijúcich v SR.
Nový národný akčný plán boja proti terorizmu sa orientuje na kľúčové problémy v tejto oblasti, ktoré neboli obsiahnuté v predchádzajúcich verziách plánu. Do konca roka by sa mala napríklad posúdiť potreba a možnosť zriadenia postu Národného koordinátora boja proti terorizmu v SR.
Jednou z úloh je tiež vytvorenie mechanizmu na určovanie stupnice teroristickej hrozby a jej zavedenie do praxe. Takúto stupnicu využívajú viaceré európske krajiny, USA aj Kanada či NATO. K navrhovaným opatreniam patrí tiež posilniť zamedzenie nelegálneho obchodu s vojenským materiálom, vytvoriť efektívne pravidlá na zmrazovanie finančných zdrojov a aktív teroristov.