V skupine 15-ročných žiakov priznali aj užívanie marihuany, ktorú podľa nich nie je problém získať.
Zistila to medzinárodná štúdia zaoberajúca sa správaním slovenských žiakov vo veku 11, 13 a 15 rokov, ktorá vlani oslovila viac ako 4000 z nich. Projekt Health Behaviour in School Aged Children (HBSC) iniciovali vo Veľkej Británii, Fínsku a Nórsku v roku 1983, Slovensko doteraz zbieralo informácie štyrikrát.
Podľa štúdie marihuanu okúsila jedna pätina chlapcov a jedna desatina dievčat.
Až 74 percent respondentov vo veku 11 rokov uviedlo, že im neodmietli predať alkohol vzhľadom na vek. Alkohol pritom označili autori štúdie za rizikové zistenie. „Pitie, ktoré vedie až k opitosti,“ spresnila pre TASR hlavná riešiteľka štúdie Andrea Madarasová Gecková z Ústavu verejného zdravotníctva Lekárskej fakulty Univerzity Pavla J. Šafárika v Košiciach.
V alkohole, ale napr. aj vo fajčení tabaku už dobiehajú dievčatá chlapcov. „Pred štyrmi rokmi boli rodové rozdiely, teraz už nie sú,“ uviedla Gecková s tým, že sčasti sa tieto rozdiely zachovali na vidieku.
Hlavný hygienik SR Gabriel Šimko zhodnotil, že súčasné obdobie je pre sledovanú vekovú skupinu veľmi náročné. „Mladí ľudia sa musia vyrovnávať so spoločenskými tlakmi.“ Podľa neho im chýba pohyb, prevažuje skôr virtuálna komunikácia a nezdravá výživa. Problémom je podľa neho tiež ľahká dostupnosť škodlivých látok.
Prieskum tiež ukázal pozitíva, napr. dobrú sociálnu oporu od rovesníkov. Žiaci majú veľa kamarátov. „Zdá sa, že zdravý sociálny kapitál medzi deťmi stále máme,“ zhodnotia Gecková.
V oblasti výživy sa potvrdil dlhodobo nepriaznivý trend – na jedálnom lístku školákov je časté fastfoodové stravovanie, nedostatok ovocia a zeleniny. Ďalším závažným zistením je podľa Geckovej aj úrazovosť v skupine 11-ročných, obezita školákov, ale aj časté bitky.