Jim Shekhdar privesloval do Austrálie z Peru pred dvaciatimi rokmi

1219

Posledné metre k ostrovu pri brehu západnej Austrálie však musel preplávať, pretože jeho čln prevrátili vlny krátko predtým, než ho zazrel. Dobrodružná cesta sa začala 29. júna 2000 v Peru.

Prvých 10 týždňov plavba prebiehala podľa harmonogramu. Počasie bolo stabilné, no sedemmetrovú drevenú loď ťahalo stále na sever, až sa Jim Shekhdar obával, že pristane v Japonsku. Najväčší strach mal z ohláseného hurikánu Paula, ktorý ho našťastie o vlások minul. Nebolo mu všetko jedno, ani keď okolo člna krúžili tri a pol metra dlhé žraloky. Telefónne spojenie s civilizáciou mal moreplavec prostredníctvom satelitu. Samotu zaháňal opakovaným čítaním kníh. Míňali sa zásoby potravín. Pokazený prístroj na výrobu pitnej vody musel prácne opraviť. Hrozila mu dokonca životunebezpečná zrážka s tankerom, ktorá ho natoľko vystrašila, že nemohol spať ešte celý nasledujúci týždeň.

Keď stretnete žraloka, dajte mu ranu päsťou, radí dobrodruh Steve Lichtag

Britský moreplavec oslávil počas plavby až tri sviatky, okrem narodenín aj Vianoce a Nový rok. Zakaždým si rozbalil darčeky, ktoré mal ešte z domoviny.

Päťdesiatštyriročného obchodníka s počítačmi po impozantnej 275-dňovej plavbe na pobreží Austrálie vítalo okrem rodiny a televíznych štábov z celého sveta aj množstvo plavidiel. Prvým nápojom po strastiplnom výkone pre neho bolo chladené pivo, na ktoré sa počas uplynulých mesiacov najviac tešil.

Pozor, žralok! Austrália testuje chytré bójky varujúce pred kráľmi desu

Jim Shekhdar sa v roku 2003 pokúsil dostať v člne z Nového Zélandu do Južnej Afriky. Zachraňovať ho však musela novozélandská výskumná loď, pretože jeho približne osem metrov dlhé špeciálne plavidlo sa v búrke prevrátilo.