Japonsko: Po zemetrasení sa zastavila prevádzka jadrových elektrární

510

Informovali o tom japonské energetické spoločnosti s tým, že správy o požiaroch ani iných incidentoch zatiaľ nemali, situáciu však preverovali.
Japonské ministerstvo obrany medzitým vyslalo osem vojenských lietadiel na preskúmanie škôd po zemetrasení, ktoré vyvolalo štvormetrové prílivové vlny cunami. Otrasy a vlny spôsobili značné škody a početné požiare. Televízia NHK nateraz informovala o najmenej jednom mŕtvom a 20 zranených. Podľa správy strhla voda do mora aj viacero detí.
Japonský premiér Naoto Kan vyzval obyvateľov na pokoj, informovala tlačová agentúra Kjódo s tým, že armáda vyšle do ťažko postihnutej prefektúry Mijagi svoje jednotky na záchranné práce.
Televízne zábery z viacerých miest na pobreží ukázali, ako na pobrežie narazila veľká vodná stena, ktorá so sebou strhávala množstvo áut, člnov i budov. Ľudia hľadali útočisko na strechách vyšších budov a domov.
Zemetrasenie vyvolalo aj zosuvy pôdy. Postihnutým regiónom naďalej otriasali dotrasy. V Tokiu sa budovy triasli aj pol hodinu po hlavnom zemetrasení, pričom v meste vypadli mobilné siete i dodávky elektriny. Na viacerých miestach vypukli požiare a neznámy počet ľudí utrpel zranenia pri zrútení stropu veľkej haly Kudan Kaikan. V metropole zastavili prevádzku metra i rýchlovlakov. Medzinárodné letisko Narita uzavreli a evakuovali.
V ropnej rafinérii v Čibe pri Tokiu vypukol veľký požiar, ukázali televízne zábery. Správy o požiaroch prišli aj z mesta Sendai v prefektúre Mijagi, kde rieky vystúpili z brehov a zaliali obytné oblasti. Zaplavená bola tiež pristávacia dráha miestneho letiska.