Historickým trhoviskom v kurdskom meste Sulajmáníja prechádzajú muži v tradičných odevoch medzi vozíkmy so zeleninou či korením. Mnoho z nich sem však neprišlo za nákupom potravín, mieria do obchodu so zbraňami v ulici neďaleko miestnej mešity.
Kamal Mahmúd ho vedie už viac ako desať rokov, za svoju kariéru však takúto požiadavku nepamätá. Nárast začal vlani po tom, čo teroristi z Islamského štátu dobyli severoirackom Mosul, druhé najväčšie iracké mesto.
„Obchody kvitnú. Od vzniku Islamského štátu predaj zbraní rapídne stúpa. Keď ľudia vidia, aká zverstvá Islamský štát robí – stínanie, zabíjanie žien, detí a starých ľudí – každého napadlo, že by bolo dobré mať doma zbraň, aby sa mohol ochrániť pred jeho bojovníkmi,“ opísal 36-ročný obchodník reportérom listu al-Džazíra.
Miera násilia v Iraku v roku 2014 prudko stúpla a počas jedného roka bolo podľa Svetovej banky zabitých viac ako 17-tisíc civilistov. Strach sa začal medzi obyvateľmi šíriť predovšetkým, keď v júni Islamský štát obsadil druhé najväčšie iracké mesto Mosul, ktorý je od Sulajmáníji, kde Mahmúd predáva zbrane, len necelé tri hodiny jazdy, teda asi ako z Prahy do Olomouca.
Irackí Kurdi sa preto rozhodli radšej preventívne obrniť svojej domácnosti. „V každom dome v Kurdistane môžete nájsť zbraň. Sme utláčaní, ale silní ľudia; vždy sme chceli slobodu. Naše sny sú sny o slobode, a preto majú ľudia v našej krajine tendenciu vlastniť zbrane,“ vysvetľuje Mahmúd.