IPA vytýka novému zákonu, že v podstatnej miere ohrozuje garanciu dodržania ľudských práv v Maďarsku – slobodu vyjadrovania a slobodu a pluralizmus v mediálnej oblasti.
„IPA trvá na požiadavke zrušiť tento zákon z niekoľkých dôvodov. Orgán, dohliadajúci na mediálnu oblasť, stále nie je nezávislý od politických a iných vplyvov. Médiá sa musia registrovať, keď chcú vykonávať svoju činnosť v Maďarsku a podliehajú pokutovaniu za vágne definované úkony, čo dáva priestor aj autocenzúre. Navyše sú v nebezpečenstve aj zdroje novinárov, pretože nimi získané dokumenty a nahrávky môžu byť za určitých podmienok zhabané,“ píše v oficiálnom vyhlásení IPA.
Organizácia pripomína, že predchádzajúci mediálny zákon v Maďarsku nepotláčal mediálny pluralizmus a zabraňoval vzniku informačného monopolu, kým aktuálne platný je v jednoznačnom nesúlade s článkom 11 Európskej charty ľudských práv.
Vláda Viktora Orbána sa dohodla v stredu s Európskou komisiou, že uskutoční v zákone úpravy, ktoré od nej žiadala komisárka Neelie Kroesová ešte 21. januára. Zmeny sa týkajú bodov, ktoré podľa EK odporujú európskej legislatíve. V stredu Kroesová povedala, že nominácia členov mediálnej rady a jej predsedu je „štandardným úkonom“ v porovnaní s ostatnými členskými štátmi únie.