Priebeh valného zhromaždenia totiž označili viacerí poslanci koalície Zväzu Slovákov v Maďarsku, Združenia a regionálneho kultúrneho strediska pilíšskych Slovákov a Dolnozemskej organizácie Slovákov (ZSM-ZRKSPS-DOS) za nedemokratický.
Ako v stredu informoval TASR líder volebnej listiny koalície a neúspešný kandidát na post predsedu CSS Imrich Fuhl, opoziční poslanci kritizovali skutočnosť, že vedúce posty CSS a najdôležitejšie výbory obsadili nominanti Únie slovenských organizácií v Maďarsku.
„Bohužiaľ, občianska sféra Slovákov v Maďarsku je rozdvojená už viac rokov, bolo to aj v predchádzajúcom cykle CSS citeľné, a samozrejme toto sa prejavilo aj na včerajšom ustanovujúcom zasadnutí. Vlastne výsledok volieb svedčí o tom, že Únia slovenských organizácií v Maďarsku má teraz 15 poslancov a na druhej strane sú 14 poslanci. Aj v predchádzajúcom cykle bol pomer 20:19, keď rozmýšľame v týchto dvoch póloch, ktoré dúfam, že nebudú natrvalo protipólmi,“ povedal Fuzik.
Podľa predsedu je ustanovujúce zasadnutie, keď sa volia funkcionári, vždy napätejšie. „Dostal som dôveru 15 poslancov -rovnako ako aj dvaja noví zástupcovia -, a zvolil sme aj nový finančný výbor, kde sme, pochopiteľne – ako aj doposiaľ -, ponúkli miesto aj druhej strane. V predchádzajúcom valnom zhromaždení sme mali štyri pracovné výbory, tie mali 20 členov a na polovicu tam boli zastúpení poslanci z opozície; taktiež chceme postupovať aj v tomto zhromaždení,“ konštatoval.
Fuzik sa domnieva, že keď dôjde k práci a k zodpovednosti za 12 inštitúcií, medzi nimi za tri školy – v Békešskej Čabe, Sarvaši a v Novom Meste pod Šiatrom -, potom sa valné zhromaždenie CSS zjednotí tak, ako to bolo aj predtým.
Na margo kritiky opozície povedal, že zasadnutie sa konalo podľa zákonných predpisov; valného zhromaždenia sa zúčastnila aj vedúca odboru vládneho úradu, ktorý má zákonnú kontrolu nad prácou CSS. „Schôdzka sa konala v duchu zákona a v duchu demokracie, veď každý mohol hlasovať a je jedna strana, ktorá má viac poslancov. V podstate sa uplatnila vôľa tých, ktorí majú väčšinu vo valnom zhromaždení,“ zdôraznil.
Podľa nových právnych predpisov budú mať výbory menšinových samospráv už iba troch členov. „Doposiaľ školský alebo kultúrny výbor mal sedem členov. V školskom výbore, mimochodom, mala naša strana len dvoch poslancov a opozícia piatich, teda ja si myslím že sa uplatnila demokracia. Nad týmto budeme musieť porozmýšľať – asi budeme musieť založiť viac výborov, aby mohli byť adekvátne zastúpení aj naši poslanci, a chceme do práce zapojiť aj tých poslancov, ktorí sa nedostali do valného zhromaždenia kvôli zníženému počtu tohto orgánu,“ dodal.
Voľby do CSS, ktoré sa v rámci volieb do menšinových samospráv konali 9. januára, vyhrala Únia slovenských organizácií v Maďarsku, ktorá získala 15 mandátov. Fuzik bol lídrom volebnej listiny únie. Koalícia zaostala za úniou o jediný mandát a obsadila 14 poslaneckých miest.
Úvod Správy Zo zahraničia Fuzik: Slováci v Maďarsku sú síce rozdelení, voľby CSS však boli demokratické