J. SLOTA: Pôžička Írsku by sa mala prediskutovať v parlamente

460

Tá sa bude snažiť o vyvolanie debaty v parlamente, nevie však či uspeje. „Nech v takýchto strategických záležitostiach rozhoduje parlament a nie pani premiérka,“ vyhlásil predseda SNS Ján Slota.
Na zvolanie mimoriadnej schôdze k tejto téme nemá dostatočný počet hlasov, potrebných je 30 poslaneckých podpisov. SNS je skeptická aj k prípadnému podporenie takéhoto návrhu zo strany Smeru-SD. „Ten podporoval aj sanáciu gréckeho dlhu, takže neviem, ako to nakoniec dopadne, či nebudeme ako sám vojak v poli. Ide o peniaze, ktoré sú vytiahnuté z vrecák tohto národa a my ich budeme posielať do Írska,“ podčiarkol predseda národniarov na dnešnej tlačovej konferencii.
Spoluúčasť na pôžičke Írsku za situácie, kedy si Slovensko samotné požičiava, označil za scestné až zvrhlé. „Naša ekonomika prechádza zúfalou situáciou a my ideme sanovať nejaký štátny rozpočet Írska, ktorý sa vlastnou nezodpovednosťou dostal do súčasných problémov,“ pripomenul Slota. Ako poznamenal, po ňom bude s najväčšou pravdepodobnosťou nasledovať Španielsko a Portugalsko. „Pýtam sa, či to nie je začiatok konca EÚ,“ konštatoval. Celosvetová kríza sa podľa neho začala v USA kvôli tomu, že žila nad svoje pomery.
Írsko v nedeľu (21. 11.) požiadalo o finančnú pomoc z tzv. eurovalu, záchranného fondu Európskej únie s názvom European Financial Stability Facility (EFSF). O výške pomoci sa zatiaľ len špekuluje, má ísť o desiatky miliárd eur, ale menej ako 100 miliárd eur. Konkrétna suma bude známa koncom tohto mesiaca. Slovensko by sa malo na prípadnej pomoci podieľať približne 1 %.
V EFSF je k dispozícii spolu 750 miliárd eur, na jeho poskytnutí sa podieľajú z väčšej časti členské štáty eurozóny, z menšej Medzinárodný menový fond (MMF). Írsko sa stane prvou krajinou, ktorá túto možnosť pre zložitý stav svojich verejných financií využije.