Čile: Ako vyzeraz život baníkov v podzemí

706

Muži prežili 68 dní v hĺbke 625 metrov a zvíťazili nad hladom, strachom a chorobami v rekordnom boji o život.

ČO JEDLI?

Od závalu, ktorý sa odohral 5. augusta, si baníci nasledujúcich 17 dní, kým nadviazali kontakt s povrchom, každých 48 hodín rozdelili po dve lyžičky tuniaka, polovicu sušienky a polovicu pohára mlieka.
Keď záchranári mužov objavili prostredníctvom úzkej sondy, začali im do podzemia posielať hydratačné gély, polievky a lieky v umelohmotných tubách, prezývaných „holubice“.
Lekári neskôr mužom pripravili prísnu diétu vrátane ryže a mäsa. Chceli ich udržať dostatočne štíhlych na to, aby sa zmestili do v priemere 66 centimetrov širokej únikovej šachty.
V tuneli, kde sa muži pred závalom pôvodne ukryli, si zriadili chemický záchod a latríny, ako aj potrubie na pitnú vodu.

AKO KOMUNIKOVALI?

Prvý znak, že zavalení baníci žijú, prišiel 22. augusta, keď zo sondy, ktorá dosiahla podzemie, bolo počuť klopkanie. Keď záchranári sondu vytiahli, bol na nej pripevnený odkaz s textom „Všetci 33 sme v úkryte a v poriadku“.
Po tom, čo prvý vyvŕtaný tunel vytvoril pre mužov životne dôležité spojenie s povrchom, začali k nim prúdiť listy od ich príbuzných.
Neskôr sa prostredníctvom kábla z optických vlákien umožnili aj telefonické volania a videospojenie. Lekárom sa tiež podarilo premiestniť do podzemia biometrický pás, ktorým mohli baníci monitorovať a prenášať na povrch svoje vitálne funkcie prostredníctvom bezdrôtovej technológie.

AKO VYZERAL ICH DEŇ?

Keď sa zavalení baníci spojili s povrchom, rýchlo si nastolili pravidelný stravovací režim vrátane raňajok, obeda, večere a popoludňajšieho čaju.
S pomocou elektrického kábla si nainštalovali svetlá na simulovanie dňa a noci s cieľom zmierniť následky svojho možného návratu na povrch.
Psychológovia im pripravili povinné cvičenia, aby udržali mužov schopných prekonať cestu cez únikovú šachtu. Krátko pred začatím záchrannej akcie pomáhali baníci s čistením šachty od odpadu.

AKO SI VYPĹŇALI ČAS?

Niekoľkí baníci boli futbaloví fanúšikovia, jeden nich dokonca hrával futbal profesionálne. Napriek izolácii si mohli pozrieť priateľský zápas medzi Čile a Ukrajinou prostredníctvom malého projektora.
V ostatných týždňoch pre záchranou im psychológovia dovolil pozrieť si aj najnovšie vydania miestnych novín. Baníci tiež dostali malé hudobné prehrávače, ako aj biblie a ružence, ktoré požehnal pápež Benedikt XVI.
Fajčiari dostali náplasti a nikotínové žuvačky. Darček, z ktorého sa najviac tešili, bola malá videokamera, ktorou zaznamenávali väčšinu svojho ťažkého pobytu v podzemí.
Napriek nebezpečenstvu, ktorému čelili, si muži zachovali odvahu aj dobrú náladu.