USA: Obama podporil pred voľbami do Senátu J. Sestaka so slovenským pôvodom

543

Prezident vystúpil vo Filadelfii na zhromaždení, zameranom na finančnú zbierku pre Sestakovu kampaň. 
Demokrati si chcú v hornej komore Kongresu udržať pred republikánmi väčšinu a Pensylvánia je jedným z kľúčových štátov v týchto snahách.
Podľa Obamu však demokrati nemôžu len čakať, že príde do ich miest a štátov a podporí ich kandidátov. Vyhlásil, že sami musia veriť vo vlastnú schopnosť doviesť voľby do víťazného konca.
Prezident ďalej konštatoval, že voľby nie sú „diváckym športom“. Svojim stúpencom pripomenul, že to bolo ich nadšenie, ktoré mu pomohlo vyhrať prezidentské voľby pred dvoma rokmi. Zároveň ich vyzval, aby v novembri preukázali podobné zanietenie pre demokratických kandidátov v kongresových voľbách.
Sestak v Pensylvánii súperí v tesnom súboji s republikánom Patom Toomeym. Demokrati veria, že Sestakove šance závisia od volebnej účasti v mestách, ako je práve Filadelfia.
Obama v prezidentských voľbách v Pensylvánii vyhral, po dvoch rokoch sú však voliči nervózni pomalým oživovaním ekonomiky a svoju frustráciu si môžu v novembri „vyliať“ práve na demokratoch.
Republikáni potrebujú na získanie senátnej väčšiny ukoristiť demokratom desať kresiel. Bojovať sa bude o zhruba tucet neistých kresiel, ktoré dosiaľ držia demokrati – vrátane Pensylvánie, a najmenej päť, ktoré majú v rukách republikáni.
Vo finančnej zbierke na kampaň Sestaka už minulý týždeň podporil viceprezident Joe Biden a v jeho prospech vystúpil aj bývalý prezident Bill Clinton.
Sestak je v súčasnosti členom Snemovne reprezentantov. V minulosti pôsobil v armáde, kde to dotiahol na pozíciu viceadmirála námorníctva, za prezidenta Clintona pracoval v Rade pre národnú bezpečnosť USA. Jeho starý otec Martin pochádzal z dediny Dolné Lovčice v okrese Trnava a do USA prišiel v roku 1922. O dva roky neskôr sa do Ameriky dostal Martinov vtedy trojročný syn Jozef – budúci otec Joea Sestaka.
Pensylvánia je štátom, kde sa usídlila najpočetnejšia časť slovenských vysťahovalcov v USA. Do histórie vošla dohoda z pensylvánskeho Pittsburghu, v ktorej americkí Slováci a Česi v máji 1918 podporili vznik česko-slovenského štátu.