PREZIDENT: Referendum sa uskutoční v sobotu 18. septembra

1252

Plebiscit ponúka občanom priestor na prejavenie svojho názoru na zrušenie koncesionárskych poplatkov, obmedzenie poslaneckej imunity, zníženie počtu poslancov na 100 aj stanovenie maximálnej ceny vládnych limuzín. Piata otázka sa týka uzákonenia volieb cez internet a na základe poslednej by sa osoby poverené výkonom verejnej moci vyňali z práva na odpoveď, ktoré zaručuje tlačový zákon. 
Výsledky referenda budú platné iba v prípade, ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a ak bude rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov hlasovania. Ak by sa to podarilo, išlo by o prvé úspešné referendum v SR iniciované petíciou občanov. Predchádzajúce štyri boli neúspešné, jedno zmarené. Platné bolo iba referendum o vstupe SR do Európskej únie, ktoré iniciovali politici. Konečným štádiom je vyhlásenie výsledkov referenda Národnou radou SR.
Gašparovič plebiscit vyhlásil na základe petície občanov, ktorú prezidentská kancelária prevzala 9. júna. Z viac ako 400.000 podpisov vyhodnotila ako platných 368.000, čím bol splnený zákonný limit 350.000 podpisov potrebných na vypísanie referenda.
Špekulovalo sa o tom, že sa prezident v súvislosti s otázkami obráti na Ústavný súd SR. On však po ich preštudovaní nevidel rozpor so žiadnym ústavným článkom. Ako sa však pre médiá vyjadril, považuje ho za zbytočné, keďže štyri zo šiestich otázok plánuje nová vláda riešiť vo svojom programe. Podľa jeho slov išlo od začiatku o špekulatívnu iniciatívu s cieľom ovplyvniť výsledok parlamentných či komunálnych volieb, keďže SaS počítala s tým, že by sa plebiscit konal v rovnakom termíne. „Referendum nebude drahé kvôli prezidentovi, referendum bude drahé kvôli ich hlúposti,“ uviedol v rozhovore pre televíziu TA3.
Predseda SaS Richard Sulík si však nemyslí, že referendum stráca svoj význam. Podľa jeho slov výsledok ukáže, či SaS bude na pôde parlamentu presadzovať riešenie daných otázok. „Ak príde nedostatočný počet voličov a to málo povie áno a referendum bude neplatné, tak to budeme tlačiť cez parlament,“ uviedol v rozhovore pre TASR. Nevedel ešte povedať, či bude SaS s presadzovaním jednotlivých bodov ľudového hlasovania vyčkávať až na samotný jeho verdikt. Záležať to bude na prioritách novej vlády, dodal.