TURIZMUS:Slováci sa môžu v zahraničí obrátiť aj na zastupiteľské úrady štátov EÚ

535

Pripomína im zároveň, aby sa oboznámili so zákonmi krajiny, do ktorej sa chystajú a dodržiavali ich. „V niektorých prípadoch totiž môžu byť odlišné od našich, a hoci ide o nášho občana, vstupom na územie cudzieho štátu podlieha jurisdikcii príslušnej krajiny. A aj orgány ho môžu postihovať za porušenie právneho poriadku či už ide o nelegálnu prácu, dopravné priestupky, alebo inú trestnú činnosť,“ vysvetlila.
Pozor by si mali dávať turisti aj pri jazde motorovým vozidlom. „Treba dodržiavať predpisy, predovšetkým stanovenú maximálnu povolenú rýchlosť, parkovať na povolených miestach. V prípade, že krajina toleruje hladinu alkoholu, treba ju dodržiavať. Rovnako v prípade, že je potrebné celodenné svietenie či používanie autosedačiek, treba to rešpektovať,“ zdôraznila Juríková s tým, že za nedodržiavanie predpisov hrozia v zahraničí vysoké pokuty.
Rovnako odporúča, aby si dovolenkári naštudovali špecifiká či zvyky danej krajiny, ktoré by tiež mali rešpektovať. „Napríklad primerane sa obliekať pri návšteve cirkevných pamiatok, nepoužívať kamery a fotoaparáty tam, kde to nie je povolené, nekonzumovať na verejnosti alkohol tam, kde to nie je povolené, zdržiavať sa prejavov náklonnosti v islamských krajinách, kde už aj držanie sa za ruky či objímanie môže byť považované za porušenie miestnych predpisov…,“ vymenovala.
Počas pobytu je podľa Juríkovej ďalej nevyhnutné venovať osobitnú pozornosť dokladom a peniazom, keďže dochádza k častým krádežiam. „Neodporúčame, aby všetky doklady, peniaze a cennosti boli na jednom mieste, treba to mať správne rozdelené,“ poznamenala Juríková.
V prípade straty každého dokladu by mali dovolenkári ísť na miestnu políciu a nahlásiť to. Tam im vystavia náhradný doklad, ktorým sa preukazujú na slovenskom veľvyslanectve. Ambasáda im potom vystaví nový doklad. Juríková však upozorňuje, že pokiaľ ide o náhradné vodičské preukazy, tie veľvyslanectvo nemá právo vydávať.
„Čiže ak občan počas pobytu v zahraničí, ak je tam autom, stratí vodičský preukaz alebo mu je odcudzený, tak sa domov vráti len na to potvrdenie, ktoré mu vydá príslušná polícia,“ priblížila Juríková s tým, že takýto postup síce nemá podporu v legislatívach jednotlivých krajín, ale toleruje sa aj vzhľadom na to, že inú možnosť vodič nemá. „Vodičské preukazy totiž vydávajú miestne polície na požiadanie občana v mieste jeho trvalého bydliska,“ zdôvodnila.