Podľa plánu by sa malo na stovky kilometrov premiestniť 700 až 800 korytnačích hniezd na pieskových plážach Alabamy a severozápadnej Floridy. Ide o jedinečný zámer, ktorý sa v podobnom rozsahu ešte nikdy a nikde vo svete nerobil.
„Premiestnenie hniezd morských korytnačiek – hniezdo za hniezdom – sa predtým robilo vo veľmi malom počte, ale nikdy sa o tom ani neuvažovalo v takomto veľkom rozsahu,“ povedal Charles Underwood, hovorca amerického ministerstva ochrany prírody (FWS).
Projekt zahŕňa premiestnenie korytnačích vajec viacerých druhov, najmä karety veľkohlavej. Tá dominuje medzi piatimi ohrozenými druhmi korytnačiek na americkom pobreží Mexického zálivu. Dospelé jedince môžu dosiahnuť váhu až 113 kilogramov.
Obavy o korytnačky sú obzvlášť veľké, odkedy sa vytvorila ropná škvrna, pretože sa to časovo kryje s obdobím rozmnožovania týchto plazov.
Hoci ide o do veľkej miery nevyskúšanú stratégiu, následky ponechania hniezd na ich miestach by boli jednoznačné. Vyliahnuté korytnačie mláďatá by plávali priamo do vody, znečistenej ropou. Vrtná súprava Deepwater Horizon vybuchla 20. apríla, o dva dni sa potopila. Odvtedy ropa znečisťuje Mexický záliv. Ide o najväčšiu ropnú katastrofu v dejinách USA.
Úvod Správy Zo zahraničia USA: Kvôli ropnej škvrne chcú úrady premiestniť desaťtisíce korytnačích vajec