Vláda pôvodne určila ako posledný termín na uzavretie dohody dnešný deň, ale vzhľadom na to, že sa obom stranám nedarí nájsť kompromisné riešenie, rozhodla sa poskytnúť im na rokovania ešte jeden týždeň.
Podľa El País je však vládny kabinet pripravený presadiť nové pravidlá, ktoré umožnia firmám uzatvárať so širšou škálou zamestnancov „lacnejšie“ pracovné zmluvy. To znamená, že v prípade ukončenia pracovného pomeru im nebudú musieť vyplácať odstupné v hodnote platu za 45 dní z príjmu za odpracovaný rok, ale iba za 33 dní.
Kabinet sa pokúsi zmeniť tieto pravidlá prostredníctvom právneho dekrétu, ktorý síce musí schváliť parlament, ale opoziční poslanci nebudú mať možnosť do neho zasahovať prostredníctvom pozmeňovacích návrhov.
Presadením reformy bez dohody z odbormi sa socialistická vláda pravdepodobne dostane do sporu so svojimi tradičnými spojencami. Dva najväčšie odborové zväzy v krajine už pohrozili generálnym štrajkom, ak sa vláda pokúsi pretlačiť zmeny na vlastnú päsť.
Reforma pracovného trhu je pritom podľa odborníkov nevyhnutná, ak chce Španielsko obnoviť konkurencieschopnosť a rast svojej ekonomiky. Náklady na vyplatenie odstupného po zrušení pracovného miesta v Španielsku patria totiž medzi najvyššie spomedzi 31 krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), a je to aj jedna z príčin, prečo sa španielske firmy boja v týchto neistých časoch vytvárať nové pracovné miesta. Miera nezamestnanosti v krajine pritom v 1. štvrťroku 2010 prekročila 20 %.