BRATISLAVA: O slovenský projekt SuperTrieda majú záujem viaceré krajiny

806

Projekt, ako jediný v strednej Európe, získal titul Good Practice Model of European Educational Network. Aktívne na ňom už pracujú školy v Poľsku, na úrovni pozorovateľov sú zapojené štáty ako Česko, Fínsko, Luxembursko, Srbsko, Rumunsko a Rakúsko.
      „SuperTrieda je oproti iným projektom iná hneď v niektorých veciach,“ hovorí autor a koordinátor projektu Ľuboš Zaťko. Ide o prácu so všetkými deťmi bez ohľadu na mieru nadania. „Keď hovoríme o talentovaných deťoch, myslíme tým približne štyri percentá detí, ktoré chodia na všetky súťaže do hudobných, umeleckých škôl a sú prezentované všade na všetkých súťažiach,“ skonštatoval Zaťko. 
      SuperTrieda teda poskytuje priestor každému dieťaťu tvorivo sa prejaviť. Projekt je iný aj v tom, že je povinné pre triedu, aby sa zúčastnili všetci. „To znamená, že my nepoznáme outsiderov. Každý má nejakú úlohu, nejakú rolu,“ dodal. Projekt pôvodne vznikol na podporu hudobnej výchovy, dnes podľa Zaťka supluje aj dramatickú a mediálnu výchovu. Súčasťou súťaže je totiž aj multimediálna kategória – videoklip. 
      Odborníci oceňujú vplyv súťaže na prevenciu šikany, na zlepšenie vzťahov v triedach, keďže podmienkou účasti je zapojenie všetkých žiakov. Veľký úspech podľa organizátorov zaznamenala SuperTrieda medzi rómskymi deťmi. Ukázalo sa totiž, že má motivačný vplyv na dochádzku.
      Vyhlasovateľom súťaže je na Slovensku ministerstvo školstva, organizátorom je občianske združenie Supertrieda, partnermi projektu sú Zastúpenie Európskej komisie v SR, Slovenský výbor Unicef a Nadácia VÚB.