V hĺbke 1500 metrov chce firma vstrekovať na miesto úniku ropy masy ťažkého bahna. Ak bude proces úspešný, nakoniec zdroj vyvierania suroviny zacementujú.
Americké médiá nazvali začiatok nového pokusu „dňom D“. BP predpokladá, že metóda označovaná ako „top kill“ má šancu na úspech na 60 až 70 percent. Nikdy však nebola vyskúšaná v takej hĺbke, preto je spojená so značnou neistotou.
BP začala s priamymi prenosmi z miesta úniku po nátlaku Obamovej administratívy. Ako poslanci neskôr uviedli, dozvedeli sa, že priamy prenos procedúry „top kill“ nebude. Podľa nemenovaného predstaviteľa administratívy však energetický koncern napokon povolil.
Vrtná súprava Deepwater Horizon vybuchla 20. apríla, o dva dni sa potopila. Odvtedy znečistí Mexický záliv denne zhruba 5000 barelov ropy, pričom odhady sa rôznia. Pri nešťastí zahynulo 11 ľudí.
Následky ropnej katastrofy sú čoraz zjavnejšie, v oblasti sa našlo viac ako 310 mŕtvych vtákov. Vyše 40 prežilo, ale s perím zlepeným ropou.
Ropa už znečistila 110 kilometrov pobrežia Louisiany. Frustrácia a pochybnosti denne narastajú. V amerických štátoch Louisiana, Mississippi a Alabama vyhlásili katastrofický stav pre rybársky priemysel, čo umožní prísun federálnych financií.
Úvod Zaujímavosti Zaujímavosti SA: Koncern BP súhlasil s priamym prenosom pokusu o zastavenie úniku ropy