Diplomat uviedol, že desať percent obyvateľov Slovenska tvoria občania maďarskej národnosti a udelenie maďarského občianstva by pre nich znamenalo len právnu neistotu, pričom by im neposkytlo žiadne výhody. Ako dodal, s posilnením ich maďarskej identity by sa oslabila tá slovenská.
„Rozmýšľal niekto v Maďarsku o tom, že keď slovenskí Maďari prijmú maďarské občianstvo, tak nebudú mať právo užívať výhody, ktoré im poskytuje maďarský preukaz?“ položil otázku Weiss.
Ako zdôraznil, „chceli by sme byť dobrými susedmi“, súčasne však vyjadril nepochopenie v súvislosti so skutočnosťou, že napriek jasnej požiadavke Maďarsko s vyhlásením návrhu na zavedenie dvojakého občianstva nepočkalo na skončenie slovenských volieb.
Weiss viackrát zdôraznil, že v tomto prípade sú potrebné konzultácie a len tak sa dá nájsť riešenie. S návrhom zákona je podľa neho viacero problémov: neberie totiž do úvahy základnú dohodu medzi oboma krajinami, slovenským Maďarom môže spôsobiť právnu neistotu a maďarská strana navyše svoj zámer vyhlásila pred 90. výročím Trianonskej zmluvy.
Volebný blok Fidesz-KDNP ohlásil zámer predložiť návrh zákona o dvojakom občianstve ako jeden zo svojich prvých. Budúci maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi to odôvodnil tým, že prostredníctvom dvojakého občianstva by zaniklo nevýhodné rozlišovanie zahraničných Maďarov.