ENERGIA: Podnikatelia vo fotovoltike protestovali proti návrhu výnosu ÚRSO

1250

Nesúhlas prišli predstavitelia spoločností podnikajúcich v solárnom sektore vyjadriť aj osobne pred bratislavské sídlo ÚRSO. „Stretli sme sa kvôli tomu, že regulačný úrad navrhol výnos, ktorým znižuje výkupné ceny elektriny o 20 až 30 %, čo je protizákonné,“ uviedla pre TASR jedna z organizátoriek verejného zhromaždenia Veronika Galeková.
      „Ideme regulačnému úradu symbolicky odovzdať hromadnú pripomienku, ktorú sme v rámci sektora spísali. Pripomienku do dnešného rána podporilo viac ako 700 ľudí. Od ÚRSO očakávame, že príde k diskusii medzi úradom a odbornou verejnosťou a že úrad bude nejakým spôsobom korigovať svoje nariadenia a výnosy.“
      Novelizovaný výnos by mal podľa jej slov začať platiť od 15. júna tohto roku. „Myslíme si, že to nie je fér z toho dôvodu, že výnos je protizákonný. Zákon o obnoviteľných zdrojoch energie zo septembra 2009 hovorí totiž, že nákupná cena za elektrinu môže medziročne klesnúť maximálne o 10 %. Výnosom navrhované zníženie o 20 až 30 % je teda protizákonné,“ povedala.
      Pôvodný výnos zo septembra 2009 začal podľa Galekovej platiť od 1. januára 2010 a už sa má prijať nový výnos, ktorý má platiť od polovice júna 2010. „Ceny, ktoré boli stanovené vlaňajším výnosom, by mali predsa platiť do 31. decembra tohto roku. Tu je zrazu zásah do pravidiel hry v strede roka, čo považujeme taktiež za neférové,“ konštatovala.
      Pripomenula, že takéto úpravy sa v okolitých štátoch prijímajú s niekoľkomesačným oddialením. „Na Slovensku od zverejnenia návrhu výnosu do začiatku jeho navrhovanej platnosti má prejsť 45 dní. Na toto sa nikto nedokáže pripraviť.“
      Podľa Galekovej nejde len o veľkých investorov, ale ide aj o malých vlastníkov solárnych elektrární, ktorí majú nakúpené solárne panely doslova v garáži. „Kto im nahradí túto škodu? Tam hrozia žaloby na štát, nielen zo strany malých, ale aj zo strany veľkých spoločností,“ dodala.
      ÚRSO v navrhovanom výnose navrhuje rozdeliť výkupnú cenu elektriny zo slnečných elektrární do 5 kategórií, kým doteraz to boli 2 kategórie. Podľa novelizácie výnosu by výkupná cena elektriny vyrobenej v slnečnej elektrárni, ktorá je umiestnená na budove s výkonom do 100 kW, mala byť na úrovni 344,58 eura/MWh, avšak zo solárnej elektrárne s takým istým výkonom, ktorá nie je umiestnená na budove, vo výške 335,96 eura/MWh. Slnečná elektráreň s výkonom od 100 kW do 1 MW si bude môcť účtovať výkupnú cenu elektriny vo výške 318,84 eura/MWh. Solárna elektráreň s výkonom od 1 MW do 4 MW by mala mať výkupnú cenu jednej megawatthodiny elektriny na úrovni 306,09 eura a s výkonom viac ako 4 MW na úrovni 297,58 eura/MWh.