Predmetom mája v GMM sú miniatúry uhorských šľachticov

1134

„Ide o sériu 12 olejomalieb na plátne s rozmermi 18 x 15 centimetrov. Ojedinelý žáner miniatúry sa začal v Uhorsku objavovať v 16. a 17. storočí. Jeho pozostatky dnes nachádzame len v niekoľkých múzeách na Slovensku a v Maďarsku. Ako predlohy k maľovaným portrétom slúžili najmä medirytiny,“ informoval TASR zástupca riaditeľky GMM Dalibor Ďuriš.
      Zbierka, ktorá sa nachádza v múzeu v Rimavskej Sobote, je spomedzi všetkých známych zbierok najmenšia. Obsahuje 12 komorných portrétov osobností uhorskej šľachty. Zobrazuje Paula Telékyho, Františka Sigrayho, N. Pazmányho, Štefana Bočkaya, Štefana Esterházyho, Georgia Ilesházyho, Sigismunda Lonayho, Petra Perényiho, Jána Draškoviča, Andreasa Izdenczyho, Andreasa Hallera a Mikuláša Toldiho. Portréty sú vkomponované do oválu, v ktorom je vpísaná latinská legenda obsahujúca meno a tituly zobrazenej osoby. Nápis je doplnený letopočtom a rodovým heslom. Ako predloha portrétov pravdepodobne slúžili medirytiny nemeckého grafika Eliasa Widemana.
      „Predstavovaný predmet mesiaca sa do múzea dostal v roku 1887 ako dar Arpáda Szentiványiho. Od reštaurovania v rokoch 2008 až 2009 miniatúry neboli prezentované verejnosti, a preto sa s nimi návštevníci Gemersko-malohontského múzea môžu oboznámiť tento mesiac,“ dodal Ďuriš.