Neverbálna komunikácia ako prostriedok úspechu pri osobnom pohovore

1880

 

„Gestami sa dá veľa vyjadriť, pretože ich človek pri prejave používa neuvedomene. Živšie a prudšie gestikulujú extrovertné typy – sangvinici, cholerici. Menej gestikulujú introvertné typy, ale ani jeden extrém nie je dobrý – ani chýbajúca gestikulácia, ani nadmerná. Hoci pri používaní gest by mal byť človek skúpejší, aby neodvracal pozornosť od svojich slov.

 

Muži a ženy chápu komunikáciu rozdielne

Pri komunikácii s partnerom rovnakého pohlavia muži v porovnaní so ženami uplatňujú menej mimiky, menej často sa usmievajú, zriedkavejšie sa pozerajú na partnera a udržujú od neho väčšiu vzdialenosť. Razantnejšie pohybujú telom ako ženy. Ich gestikulácia je menej expresívna a nie je taká častá ako gestikulácia žien. Ženy sa dlhšie a častejšie pozerajú na partnerku, ochotnejšie pritakávajú, živšie a expresívnejšie gestikulujú. Udržujú menšiu vzdialenosť od partnerky.

 

Muži si ženskú mimiku zle vysvetľujú

Z nášho porovnania sa zdá, akoby mužský spôsob komunikácie bol priebojnejší, no menej spoločenský; ženy sa zdajú byť otvorenejšie, senzitívnejšie, chápavejšie. Bohatšia mimika, frekventovanejšie pohľady a štedrejšie úsmevy ich robia akoby slabšími, prístupnejšími, príliš „milými“ a závislými od partnera. Muži si často takúto neverbálnu komunikáciu žien nesprávne vysvetľujú ako sexuálnu výzvu. Týmito neverbálnymi prostriedkami si však ženy ťažko vydobýjajú rešpekt v spoločnosti. Preto v súčasnosti stretáme mnoho žien, ktoré si v zamestnaní osvojujú typicky mužské formy správania.

 

Ženy je ťažšie oklamať telom

Muži a ženy sa odlišujú aj v schopnosti čítať neverbálnu komunikáciu. Muži uprednostňujú komplexný pohľad, ženy sa zameriavajú na detaily, vedia odhaliť nezrovnalosti medzi slovami a rečou tela hovoriaceho. Preto je ťažké oklamať ich.

 

Aké chyby v neverbálnej komunikácii najčastejšie robia uchádzači o zamestnanie pri osobných pohovoroch?

Ide o náročné situácie, keď človek dáva pozor na slová a menej stráži svoje telo. Na druhej strane – aj keď si uvedomujú niektoré chyby, nesnažia sa im vyhýbať. Využívajú najmä viac emocionálnych prejavov, než by bolo vhodné. To sa prejavuje v nevhodnej gestikulácii, odvracaním sa od konzultanta, vzdychaním, dvíhaním obočia, predstieraným úsmevom.“

 

Dobrý personalista dokáže za pomoci správnych signálov odhadnúť kedy uchádzač hovorí pravdu a kedy klame.

„Najlepšie signály sú oči a pohyby tela. Nemci robili výskum s politikmi, ktorí nehovorili pravdu a zistili, že vtedy oveľa častejšie žmurkajú a ich zrenice sa vplyvom emocionálneho napätia, ktoré klamstvo prináša, rozširujú. Klamstvo šteklí, takže muži sa pri klamaní škrabkajú, šúchajú si nos, prechádzajú si pod ním jedným prstom. Ženy si prikladajú ruku k ústam a tiež dávajú prst pod nos. Z polohy tela možno určiť aj to, kto s nami vnútorne nesúhlasí, hoci verbálne dáva najavo súhlas. Takýto človek napríklad nebude mať rovinu svojho tela rovnobežnú s našou a celkovo zaujme nezhodnú polohu.

 

Dôležité rady pri verbálnej komunikácii

Napríklad chodidlá ukazujú, či človek chce, alebo nechce s partnerom komunikovať. Pri komunikácii dvoch partnerov smerujú ich chodidlá k sebe. Gestá majú časový predstih pred rečou. Gesto s otvorenou dlaňou nasmerovanou na partnera. Je to gesto človeka, ktorému možno dôverovať, ktorý si rýchlo dokáže získať dôveru iných. Otvorená ruka a dlaň symbolizujú okrem čestnosti aj moc. Priamy očný kontakt a dobra artikulácia.

Ľudia ktorí prehnane gestikulujú by si mali nájsť spôsob ako svoje gesta ustrážiť. Keď sedí a rozpráva, zväčša sa drží operadla stoličky a opiera sa chrbtom o sedadlo. Takto sediaci človek dokáže ľahko štylizovať. Ide o ‘barličku‘, ktorá mu pomáha vyjadrovať sa. Každý človek má nejakú ‘barličku‘, ktorá mu umožňuje komunikovať aj v nepríjemných situáciách, dodáva mu pocit istoty a bezpečia.

Marko Šarmír

 

Signály

Všeobecne negatívne vnímané signály: 

· zvraštenie čela – rozhorčenie

· dvíhanie obočia – nedôverčivosť, arogancia

· neudržiavanie očného kontaktu – ústupčivosť, neúprimnosť

· výrazné odklonenie sa od partnera – nezáujem, nesúhlas

· manipulácia s predmetmi – nervozita, strach, kŕčovitosť

· klopkanie prstami – nervozita, netrpezlivosť

· zaťaté päste – agresivita

· stavanie striešky z prstov spolu s vysunutou bradou dohora – námietky, povýšenosť

· dvíhanie ukazováka – agresivita

· kríženie rúk a nôh – nezáujem, neistota, skrývanie sa

· rozťahovanie sa – povýšenosť, dominancia

· dotyky po tvári – neistota, nervozita

· nevhodné akustické náplne prestávok

 

Všeobecne pozitívne vnímané signály:

· srdečné podanie ruky

· uvoľnený postoj

· primeraná sila hlasu

· striedanie pomalšieho a rýchlejšieho tempa reči

· vhodné využitie úsmevu

· ústretové gestá

· otvorené dlane