Bill Gates investuje do hamburgerov bez kravy. Projekt mieri na mäsožravcov

432

    Jedným zo spôsobov, ako vybudovať veľkú firmu, je zásadne narušiť a prekopať odvetvia, v ktorom pôsobí. Mnoho podnikateľov sa tak snaží prísť s modelom, ktorý znižuje počet článkov v obchodnom alebo výrobnom reťazci. Uber týmto spôsobom momentálne supluje taxikárské dispečingy, služba Airbnb nahrádza siete hotelov.

    Hoci sa jedná o firmy s hodnotou v desiatkach miliárd dolárov, ich „revolučnosť“ bledne v porovnaní so zámerom kalifornskej spoločnosti Impossible Foods (v preklade Neskutočné jedla). Tá sa totiž rozhodla radikálne zmeniť výrobu hamburgerov. A to tým, že z procesu odstráni kravu.

    „Mäso“ vyrába priamo z rastlín. Mnohí si iste v tento moment spomenú na tofu alebo sóju, teda vegetariánske náhradky syra či mäsa. Zakladateľ Impossible Foods, Stanfordsky profesor Patrick Brown, má ale s produktmi svojej firmy úplne iné ambície.

    „Mierime na mäsožravca, na ľudí, ktorí burgre milujú. A jediná cesta spočíva v tom, že si títo ľudia sami povedia, že lepší burger ako ten náš v živote nejedli,“ vysvetlil Brown vo videoreportáži pre agentúru Bloomberg.

    Nemusí to byť úplne nereálny cieľ. Na natáčanie interview totiž Brown neprišiel s prázdnou. Priniesol so sebou aj prototyp svojho produktu – burger na prvý pohľad nerozoznateľný od tých, ktoré servírujú v ľubovoľnej reštaurácii. A moderátorka, ktorá s Brownom rozhovor viedla, po chvíli uznala, že po zahryznutí sa nielen chová a vyzerá ako hovädzie mäso, ale aj tak chutí.

 

Mäso zo šalátu alebo fazule

    Ak všetko pôjde podľa predpokladov, mohlo by už budúci rok rastlinné „mäso“ ochutnať americkí stravníci. O tom, že je potrebné brať túto firmu vážne a že Brown má slušnú šancu stať sa novou podnikateľskou hviezdou, svedčí viac indícií. Napríklad tá, že sa údajne o akvizícii firmy Impossible Foods v lete uchádzal Google. S ponukou v nižších stovkách miliónov dolárov ale neuspel.

    Namiesto toho tento týždeň Brown a jeho spoločníci predali menšinový podiel skupine investorov za 108 miliónov dolárov. Investičné koleso podľa serveru TechCrunch viedol fond švajčiarskej banky UBS a balík peňazí do start-upu vložil aj najbohatší človek sveta a zakladateľ Microsoftu Bill Gates. Toho vzhľadom k jeho filantropickým záujmom nejspíš zaujala širšia vízia firmy.

    Impossible Foods totiž nechce zostať len pri hamburgery, ale plánuje portfólio produktov rozšíriť. A pomôcť nakŕmiť rastúcu ľudskú populáciu.

    „Spôsob, ktorým ľudia po tisícročia vyrábajú z rastlín mäso a syr – teda s pomocou zvierat – je k životnému prostrediu najničivejšie priemyselné odvetvie vôbec,“ hovorí Brown. Ak sa má naďalej uspokojovať svetový dopyt po mäse, nepôjde to bez hrozby toho, „čo ľudia považujú za neakceptovateľné následky“. Tým sa dištancuje od kontroverznej téme geneticky modifikovaných potravín.

    Ako teda Brown vyrába „rastlinné mäso“? Zo šalátu, obilia či fazule oddelí bielkoviny, tuky a iné živiny, ktoré nesú žiaduce chute a štruktúry, a potom ich kombinuje medzi sebou tak, až vznikne náhradka mäsa.