Do Cynthie Meachumovéj by len málokto povedal, že je vášnivou hladačkou pokladov. Šesťdesiatdvaročná Američanka s bielymi vlasmi a športovou postavou však deň čo deň pátra na severe Santa Fe po bronzovej truhle, ktorá má ukrývať imanie v hodnote dvoch miliónov dolárov.
Nejedná sa však o bájny poklad z dávnych čias, ale podarenú motivačnu hru 85 ročného Forresta Fenna. Ten vo svojej autobiografii s názvom The Thrill of the Chase vydanej v roku 2010 ukryl veršovanou nápovedu. Z básne sa čitatelia napríklad dozvú, že poklad by mali začať hľadať na mieste, kde sa „teple vody zastavujú“ (celú báseň v angličtine si môžete prečítať tu).
Báseň o 24 veršoch je v knihe ukrytá medzi spomienkami na Vietnam, kde Fenna dvakrát zostrelili. Dokázal prežiť a o mnoho rokov neskôr zvíťazil aj nad rakovinou. Teraz sa živí ako obchodník s umením, píše server The New York Times. Zakopaním pokladu podľa svojich slov chcel donútiť ľudí, aby sa zdvihli z gauča a začali niečo robiť.
Miliónové imanie v zlate a drahých kameňoch
Fenn odhaduje, že do pátrania po poklade sa už zapojilo 65 tisíc Američanov. A po čom že to vlastne pátrajú? V bronzovej truhle sa má údajne ukrývať 265 zlatých mincí, stovky zlatých nugety, stovky rubínov, osem smaragdov, dva zafíry, veľa diamantov či dve sošky zo starovekej Číny. To aspoň tvrdí Fenn, môže sa však tiež jednať len o podarený vtip.
Pomocníka v básni zatiaľ k pokladu nikoho nevedeli. Niet preto divu, že Fenn musí každý deň odpovedať na stovky emailov, v ktorých ho čitatelia a amatérski hľadači pokladov žiadajú o radu. Každý piatok potom Fenn umiestni na svojej webovéj stránke odpoveď na jednu z otázok. Niekedy si však vyberá také otázky, ktoré k nájdeniu pokladu moc nepomáhajú. „Mohol by som sa vás opýtať, akým autom ste išiel, keď ste poklad zakopával?“ Pýta sa jeden z čitateľov. „Sedanom,“ odpovedal mu Fenn.
Z doteraz zodpovedaných otázok však možno zložiť aspoň približný popis miesta, kde by mohol byť poklad ukrytý. Fenn tvrdí, že truhla sa nachádza najmenej 13 kilometrov severne od Santa Fe, kdesi v Skalistých horách vyššie než 1525 metrov nad morom. Poklad vraj na miesto viezol na dvakrát. Najprv schoval truhlu a až neskôr do nej vložil drahocenný obsah.
Ľudia pri pátraní využívajú všetky dostupné pomôcky. Niektorí si vystačia s papierovou mapou a vodítkami z básne. Iní sa neboja použiť najmodernejšie technológie a analyzujú satelitné snímky a digitálne mapové podklady. Nájdu sa aj takí, ktorí sa nechávajú viesť iba textom básne.
Pátranie, pri ktorom ide o život
Niet divu, že mnoho ľudí Fennovi neverí. Tvrdí, že zmienku o poklade do básne vložil len kvôli tomu, aby sa jeho spomienky lepšie predávali. Fenn však časť ziskov venuje na charitu a živia sa hlavne predajom umeleckých predmetov.
Či už je poklad skutočný, alebo nie, mnohí pri jeho hľadaní neváhajú riskovať život. Pátranie sa zrejme stalo osudným Randy Bilyeuovi. V januári tohto roku po poklade pátral pri rieke Rio Grande v Novom Mexiku. Krátko na to po ňom rodina vyhlásila pátranie. Aj po viac ako pol roku je neúspešné. Niekoľko dobrodruhov potom museli do bezpečia transportovať aj záchranári v Yellowstonskom národnom parku.
Cynthii Meachumová spomínaná v úvode článku sa zatiaľ ťažkosti vyhýbajú. Po poklade pátra na plný úväzok od minulého roka, keď prišla o prácu opravárky tlačiarenských strojov. Pri pátraní už vyšplhala do výšky bezmála troch kilometrov, všetko si podrobne zaznamenáva do mapy a vyhotovuje stovky fotografií.
Snažia sa študovať aj samotného Fenna. „Aby som ten poklad našla, musím sa mu dostať do hlavy,“ tvrdí. Pátranie podľa svojich slov nemieni vzdať. Buď poklad jedného dňa nájde, alebo zistí, že Fenn svojich čitateľov vodil za nos.