Prečo vlastne skupina Beatles prestala hrať naživo?

1892
29.8. bolo práve päťdesiat rokov, kedy naposledy celá štvorica Beatles stáli na pódiu. Bolo to na sanfranciskom štadióne Candlestick Park. Áno, pred pol storočím sa kapela, ktorá jednoznačne zvrátila dejiny populárnej hudby, zmenila z rockového kvarteta na niečo, čo by sme dnešný terminológiou nazvali „štúdiovým projektom“.
Dôvodov, prečo sa tak stalo, bolo asi viac. Určite v tom boli sčasti medziľudské problémy, aj keď vzťahy medzi muzikantmi v tom čase ešte neboli zďaleka toľko napäté ako o pár rokov neskôr, kedy viedli k definitívnemu rozchodu.

Beatles sú slávnejší než Ježiš Kristus
Svoju úlohu zohrala nepochybne atmosféra opozície voči kapele, ktorú vyvolala hlavne Lennonova „nevymáchaná huba“, keď práve onoho roku 1966 vyhlásil, že Beatles sú slávnejší než Ježiš Kristus. Po čom nasledovali nielen slovné útoky najmä vo silne veriacich oblastiach Spojených štátov. Mimochodom, dokážeme si predstaviť, že by dnes takéto nevinné vyhlásení nejakého speváka doviedlo vzbudiť búrku mediálne nevôle?
Jedine možno keby prehlásil, že sú slávnejší Alah
Beatles ako o dôvode svojho rozhodnutia ďalej nekoncertovať hovorili však hlavne o tom, že im jednak priazeň rozvášnených fanúšičiek, jačiacich po celú dobu koncertu, berie radosť z muziky, jednak o narastajúcej zložitosti previesť ich aktuálnej piesne do živého prevedenia v štyroch.
beatles-revolver 2
V tom mali určite do značnej miery pravdu. Práve im vyšla dva prelomové albumy Revolver a Rubber Soul, na ktorých viac než kedykoľvek inokedy a viac než ktokoľvek iný v tej dobe využili – za prenáramne podstatnej pomoci producenta George Martina – štúdia ako „ďalšieho hudobného nástroja“. To im umožnilo využívať napríklad najrôznejšie oneskorovanie a zrýchľovanie natočených partov, reverzná zvuky, predchodcu dnešných samplov, ale aj aranžovanie inštrumentov, ktoré sami neovládali. To, že túto cestu vyhodnotili ako správnu, potvrdzujú ich ďalšie albumy, hlavne Sgt. Pepper ‘s Lonely Hearts Club Band (1967), tzv. „Biele dvojalbum“ (1968) a Abbey Road (1969). Tie dosky sú úžasné dodnes.
Beatles Abbey Road
Iná vec je, či by sa pesničky aj z pokročilého obdobia skutočne bývali nedali naživo zahrať. Že to nie je vylúčené, dokazujú nielen desiatky, možno stovky beatlovských coverband najrôznejšie úrovne na celom svete, ale aj sám Paul McCartney. Na pražskom koncerte 16. júna ich bez problémov odohral celý rad. A to v takej forme, ako by to polstoročie ani nebolo.