Obnovenie hraničných kontrol schválila podľa ministra jednomyseľne nemecká vládna koalícia. Opatrenie bude zavedené najskôr na hraniciach s Rakúskom, s ktorým krok Nemecko vopred konzultovalo. Bavorský minister vnútra dodal, že kontroly by mohli byť v prípade nutnosti zavedené aj na hraniciach s ostatnými susednými štátmi.
De Maizière v vyhlásenie k médiám dodal, že podľa súčasného európskeho práva nie je Nemecko zodpovedné za väčšinu žiadateľov o azyl, a vyzval členské štáty Európskej únie, aby utečencov v súlade s Dublinského dohovoru nielen registrovali, ale začali s nimi aj azylové konanie.
Podľa Európskej komisie je opätovné zavedenie prechodných hraničných kontrol medzi členskými štátmi Schengenu výnimočnou možnostou, s ktorou výslovne počíta kódex schengenských hraníc v prípadoch núdze. Podľa komisie je tak aktuálne opatrenia Nemecka v medziach týchto pravidiel.
„Nemecké rozhodnutie z dnešného dňa podčiarkuje naliehavú potrebu zhodnúť sa na opatreniach, ktoré navrhla Európska komisia s cieľom zvládať utečeneckú krízu,“ stojí v komuniké.
O riešenie krízy budú na pondelkovom mimoriadnom stretnutí rokovať ministri vnútra krajín dvadsaťosmičky.
Najväčšia európska ekonomika sa potýka s rastúcim prílivom utečencov. Len do bavorského Mníchova v sobotu dorazilo vyše dvanásť tisíc utečencov.
Nemecko v nedeľu popoludní prerušilo železničnú dopravu z Rakúska. Oznámili to rakúskej dráhy ÖBB. Do Nemecka vraj vo vlakoch v tú chvíľu mierilo zhruba osemnásť tisíc utečencov.
Prechodné zrušenie vlakovej dopravy tento týždeň zaviedli aj rakúske dráhy, a to medzi Rakúskom a Maďarskom. Odrieknutie spojov ÖBB vo štvrtkovom vyhlásení vysvetlila ako následok masívneho preťaženia.